| SandaIulian a întrebat:

Salut, am pierdut cheia de la mașină cu care o descuiat și centralizata numai merge, am butucul de la butonul rezervor, pot face o copie după el?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca nu e o masina din anii 80, e mai complicata treaba. Nu este suficient sa confectionezi o cheie, care oricum este o chestie dificila in lipsa originalului, este nevoie si de partea electrica a ei, dar cel mai important este nevoie de chipul de siguranta, care este pereche cu cititorul din jurul contactului si cu calculatorul de injecție al motorului. Acest set il gasesti sub denumirea de "kit pornire".
O varianta ar fi înlocuirea kitului de pornire si a celorlaltor incuietori cu un set din dezmembrări, dar nici asta nu e simplu in lipsa cheii, intrucat orice incuietoare se extrage cu cheia inauntru.
Astfel ca cea mai simpla solutie este sa mergi cu buletinul si CIV-ul la reprezentanta si sa comanzi o cheie noua pentru mașina ta.
Apoi mergi la un atelier specializat sa o copieze, sa ai rezervă (copierea costa mai putin decat o cheie noua).

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta cheia de rezerva, ca orice masina are 2 chei, deoarece numai dupa o cheie poti face duplicat, dupa butuc nu se poate.
Daca nu gasesti cheia de rezerva, atunci trebuie sa schimbi toate incuietorile de la masina.

| relian a răspuns:

Depinde de cheie, de ce masina este. La unele se poate, la altele, doar la reprezentanta.
Intreaba si tu la cei care se ocupa cu asa ceva, nu trebuie sa mergi direct la ei, poti cauta pe net, daca au afisat nr suni, intrebi, afli daca se poate sau nu.

Daca nu mai ai nici o cheie, atunci doar reprezntanta iti poate face o cheie, fara sa schimbi nimic la masina, fara sa duci masina la ei, doar mergi cu actul masinii, cu buletinu, spui ce vrei si aia or sa iti faca cheie.
Dupa butucul ce spui tu nu stiu de or face, dar la fel poti intreba la cei care se ocupa cu chei de masina.

| MadalinDragos a răspuns:

Salut. Da, sunt ateliere care taie chei, care au dispozitive speciale care copiaza amprenta butucului. Sunt acele dispozitive care ii ajuta sa iti descuie masina cand ai incuiat-o cu cheile inauntru, doar ca au niste gradatii si cifre, care vor forma un patern pentru masina de taiat chei
Seara faină.