| Bull4ever a întrebat:

Am pus un amplificator pe masina, toate bune sj frumoase.
Problema mea este ca atunci cand pornesc motorul se aude in boxele conectate la amp un zgomot destul de ciudat, ca un tiuit continuu care are in jur de 20-30 db.
Stie careva ce-as putea face!?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este prost facuta instalatia electrica a masinii, de "mesteri" nepriceputi. Nu s-a tinut cont de regulile de amplasare a punctelor de masa si de cele a ramificatiilor de alimentare.
La asemenea instalatii bruiajul din difuzoare este o avertizare cereasca, cauzele producatoare de zgomot fiind si posibile cauze pentru incendierea masinii!

Concluzia:
Trebuie lucrat cu un mester electrician, cunoscator de meserie!
Orice improvizatii facute "dupa ureche" la orice instalatie electrica pot cauza pagube, accidente si chiar incendii!

| Bull4ever explică (pentru Bula):

In practica eu nu am aceasta problema cand am motorul oprit, numai cand il pornesc, deci sa inteleg ca este o problema grava!?
Nu este nevoie sa am vreun filtru pe alimentarea de la baterie!?

| blAster85 a răspuns (pentru Bull4ever):

Ai putea pune un condesator de deparazitare, sau sa schimbi locul cablului RCA care probabil l-ai pus aproape de cablul(+)sau RCA este de proasta calitate.iti recomand ceva siliconat pentru RCA. fara amplificator se auzea sunetul in boxe? pe amplificator ai woofer sau si boxele?

| Bull4ever explică (pentru blAster85):

Pai cablul de + este in partea dreapta si cablul rca cu cel remote este in partea stanga, cablul rca este un cablu siliconat (deci e destul de bun).
Inca nu am woofer, am doar 2 boxe destul de maricele (can vreo 3 kg fiecare, pe ele scrie ca au maxim 800 w) au si twitere pe ele (daca scot twiterele zgomotul se injumatateste).

| Bull4ever explică (pentru blAster85):

Cred ca ar fi o idee sa-mi iau un filtru/condensator de deparazitare, dar sincer nu stiu unde as putea gasi!
Stii u cumva!?

| Bull4ever explică (pentru blAster85):

Apropo, eu am 2 boxe fata, 2 boxe spate si ele sunt conectate direct la casetofon, nu am nici un fel de probleme cu cele 4 boxe conectate la casetofon, am doar aceea situatie cu zgomotul la pornirea motorului, e un fel de bazait si nu am fost atent daca este cum cresc cu torturatiile motorului.
O sa imi pun un filtru de deparazitare pe + de la baterie sa vad daca rezolv.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Deparazitezi instalatia electrica.

| Bull4ever explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta a vrut sa fie o gluma!?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Bull4ever):

Eu glumesc des dar n-am zis de pastile de limbrici. Inseamna ca trebuie sa mergi la un electrician ca nu stii nimic.