| Nimeni10 a întrebat:

Am o problema la masina, cand o pornesc se aude un scartait continuu la role/alternator si farurile sunt slabe, ce probleme s-ar putea sa am pana o duc la un mecanic?

5 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Ambreiaj alternator, rulmenti alternator, rola fixa/intinzatoare, curea uzata. Becul la alternator e aprins?

| Nimeni10 explică (pentru Adrian5575):

Martorul de la alternator nu e aprins.

| Adrian5575 a răspuns (pentru Nimeni10):

Trebuie masurata incarcarea, sa fie in jur de 14, 2V (faci prima data asta pentru ca, in caz ca trebuie sa dai jos alternatorul sa schimbi ambreiajul sau rulmentii, sa stii cat incarca, daca nu incarca bine sa schimbi si regulator/diode), pe urma dai cureaua jos si invarti de role si vezi care face galagie. Daca alternatorul face galagie, trebuie dat jos si facuta o revizie sau inlocuit. Daca e de la vreo rola, o schimbi. Cureaua, daca e crapata, o schimbi si pe ea.

| Nimeni10 explică (pentru Adrian5575):

O sa ma coste mult?

| Adrian5575 a răspuns (pentru Nimeni10):

Depinde ce masina ai si ce gasesti acolo. Curea 60-150lei, o rola la fel, ambreiaj alternator in jur de 100lei. Daca nu incarca cum trebuie, trebuie sa schimbi si regulator+diode in jur de 200 lei. Manopera 50-200lei.