| Bull4ever a întrebat:

Am un Opel Corsa C si pe acesta am 4 boxe conectate la cd player un JVC, peste acesta am pus un amplificator de 400 w, conex sunt ok + de la baterie este in pragul din dreapta, cablul rca si cablul remote in pragul din stanga.
Am reusit sa ii fac conexiunile amplificatorului, functioneaza corespunzator, mai putin cand pornesc motorul, odata ce pornesc motorul se aude un bazait fluctuant, bazaitul se aude doar in boxele conectate in amp.
Ce as putea face!?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Consumă mult amplificatorul, ce nevoie ai de amplificator la mașină? ce dai petrecere? vezi sa nu faca un scurt ca i ei foc in mers, lasă prostiile si nu modifica masina ca e pericol.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate amplificatorul, si lasa masina cum a facut o fabricantul, că ăla a stiut ce face, daca avea masina nevoie de 400 wati, venea din fabrică cu amplificator dedicat, nu sa improvizezi tu acum.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cred ca in mod normal ar fi trebuit sa tragi alimentare direct de la baterie cu fire de min 6mm patrati.
Apoi pe +si - cat mai aproape de amplificator sa montezi un condensator de capacitate foarte mare pentru decuplare si unul mic pentru radio frecventa.
Sa zicem un 100. 000micro/25v in paralel cu unul de 0, 1micro/100v

Uita ce a zis colegul LinxCont.
Cablul coaxial este ecranat tocmai ca sa nu se comporte ca o antena.
Rezistorul in paralel pe iesire nu taie semnalele parazite, taie totul dupa principiul divizorului rezistiv.Nu rezolvi absolut nimic montand un rezistor (consumator) in paralel cu semnalul.

| LinxCont a răspuns:

Poate fi de la cablul de semnal audio. Daca e cablu coaxial, firul central e ca o antena ce prinde semnale parazite.
Solutii:

un cablu mai performant, mai bine ecranat sau

un cablu mai scurt - amplificatorul sa fie mai aproape de player, sau
sa se transnita semnalul optic pana la amplificator, sau

se alege alt traseu pentru cablul de semnal sau

se pune pe fiecare canal un rezistor de ordinul ohmilor sau zecilor de ohmi pentru a taia semnalele parazite.
Daca playerul are iesire de impedanta joasa, adica poate alimenta cu semnal difuzoare sau casti, atunci punand in paralel cu fiecare canal cate un rezistor de 10 ohmi sau 20 sau 50 sau 75 sau 200 ohmi, atunci playerul va da semnalul audio pe acel rezistor, semnal care nu va scadea, dar semnalele parazite din firul central fiind de putere mica vor fi atenuate puternic. Cu cat rezistorul e mai mic, cu atat atenuarea zgomotului e mai buna, insa depinde de player daca are putere suficienta sa dea semnal pe acel rezistor.