| C._Madalin_Andrei_1999 a întrebat:

Salut. Am sa va las si eu o intrebare. Vara trecuta mi s-a rupt joja de la un logan 1.5. de atunci am mai cumparat o joja dar si aceea ramanea blocata undeva la jumatatea canalului. Am lasat pana la urma bucata ramasa acolo ca dop si am mers asa pana acum o saptamana cand am decis sa dau tunelul jos sa iau altul cu o joja noua si sa pot verifica uleiul de acum inainte. Cand am terminat de montat noul tunel am luat nivelul si era doar un mic semn de ulei la baza jojei. Am pus un litru de ulei si abia a urcat putin sub minim. Am completat apoi pana la nivel. Problema e ca acum nu stiu daca am afectat masina ca am mers cu foarte putin ulei atata timp. Masina merge ok, porneste ok, trage, nu scoate zgomote. E posibil sa fi scapat cu atat sau sunt probleme care vor aparea curand?

4 răspunsuri:
| Aditu94 a răspuns:

Salut prietene Golanist, vezi ca suportul la joja e prins cu un surub ce merge la cheie de 13mm, pana sa desfaci cumpara un mastic pentru temperaturi inalte, de la victor reinz, dupa ce il scoti de la pozitie, acel suport, vei avea in evidenta sa etansezi cu mastic dupa ce il pui inapoi.dai jos suportul si extragi joja rupta. Daca ai mers cu ulei la minim si nu s-a aprins martorul lampa lui aladin, e ok, daca sa aprins..nu e ok..oricum..ca uzura..se va simti in timp..cuzinetii de bila si palier necesita schimbati..segmentii de piston..probabil turbina o sa iti pice curang, fiind uleiul la minim, cel mai tare sufera turbina ca nu are ungere...dar tie iti manaca ulei cu nemiluita ..trebuit set motor ori segmentare facuta..si o turbina noua... daca e din generatie Euro 3, e jale. abia de la euro 5, 1.5 dci si-a revenit cu problemele de ungere ale turbinei si cu injectoarele.

| C._Madalin_Andrei_1999 explică (pentru Aditu94):

Nu s-a aprins martorul de ulei. masina e euro 4 si momentan merge ok nu pare sa fie afectat nimic. de asta imi e cel mai frica sa pice acum la rand una dupa alta piesele de pe la masina.

| carevaescu a răspuns (pentru C._Madalin_Andrei_1999):

Stai linistit. Minimul de ulei indicat pe joja nu este minimul absolut. se pune o marja considerabila. cel mai probabil nu a afectat nimic, daca zici ca totul merge ok.

| C._Madalin_Andrei_1999 explică:

Nu iti trebuiesc mari cunostinte sa schimbi un canal de joja prietene. eu intreb daca sunt defecte ascunse ale motorului daca nivelul de ulei a vost mult sub minim o perioada. masina merge ok si nu pare sa aiba nicio problema acum. daca nu poti ajuta sau nu intelegi intrebarea treci peste