| ViviC a întrebat:

Am schimbat chiuloasa la un passat 1.8 20v benzina iar acum bat culbutorii, nu isi mentine relantiul si da rateuri in galeria de admisie. Care este cauza?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Verifica distributia sa fie bine pusa la punct.

| ViviC explică (pentru Frank51):

Am verificat-o, este bine pusa. Daca o las sa mearga se aprinde becul la ulei

| Frank51 a răspuns (pentru ViviC):

Culbutorii sunt schimbati? Nu prea ma pricep la benzina, la diesel sunt tacheti si ax cu came, si daca tachetii bat au uzura prea mare. Am vazut cu ochii mei tacheti uzati, au cativa milimetrii de uzura si deja nu e bine. Sa ai grija si ce fel de ulei folosesti, si sa il schimbi la timp, pentru ca si asta conteaza foarte mult.

| ViviC explică (pentru Frank51):

Tachetii sunt hidraulici. Dar problema este ca bat doar cei de la un ax cu came, cei de la celalalt ax nu bat!