| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Am schimbat de curand la un bmw e91 touring 2012 cureaua si fulia de la motor pentru ca se auzea o scartiala la viraj maxim
Am rezolvat problema dar dupa 2 saptamani a inceput iar acea scartiala
Patineaza cureava la viraj maxim sau poate fii altceva?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Deci tu virai si ceva scirtiia, asa ai banuit, ca ar fi fulia si cureaua de la motor laughing e bun, ai o logica beton, jos palaria.

Tu cand virezi, motorul ala se indoaie cumva, vireaza si el sau cum sa zic, adica tu ar trebuie sa ne spui la ce anume te-ai gindit laughing
Motorul ramane exact in pozitia aia tot timpul, indiferent ca virezi sau mergi drept
Motorul se invirte exact la fel indiferet ce viraje sau ca mergi drept.

Sa nu fie de la pompa de directie, auzi tu la curbe pentru ca schimbi directia si zgomotul se aude cumva mai tare, pompa aia face ca risnita de macinat cafea laughing deci nu cureaua de la pompa, pompa in sine, face spume, pe pariu cai plin de spuma daca te uiti in bidonul ala de fluid.
Altceva nu stiu sa mai scritiie, verifica stind pe loc, tu stai afara cu capota ridicata, pune pe cineva in masina cu motorul pornit sa traga de volan stinga/dreapta si asculti unde se aude exact, asa e cel mai bine sa verifici, dar sigur, aia e problema, pompa de directie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zgomotul e de la pompa servodirecției.

| Star19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar la viraj maxim se aude scartiala ..ciudat pentru ca dupa ce am schimbat fulia si cureaua 2 saptamani nu sa mai auzit nimic si acum iar a inceput