| Freddy_Maryus_1993_hEcv a întrebat:

Mi-a inghetat apa in motor (cred) pe furtune si in vas + radiator. Am dezghetat furtunele si vasul. Am dat capacul de la distributie jos si am pus pe cineva sa dea la automat, dar motorul se aude ca invarte, dar cureaua de distribuite nu se misca. Ce poate fi inghetat, pompa de apa sau fulia la motor?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai pompa de apa s-ar putea. Mai bine te duci la un service

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru anonim_4396):

Nu am cum sa o duc acum daca nu porneste, cred ca o sa bag aeroterma ceva sub masina. ori astept o vreme frumoasa (vara ) laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

AHa

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

Dacă ai nevoie neapărat de ea şi ai nişte bănuţi de cheltuit o poţi duce la service. O scoţi din viteză şi o bagi pe platformă. Mie, pentru cam 15 km mi-a luat 100 ron, dar era 1 noaptea şi nimeni nu ar mai fi venit să mă ajute.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru ÎngerCretin):

Din pacate am dat la automat. ori scap mai ieftin pompa + cureaua pusa la loc, ori s-au spart si cateva supape :\

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

Ce maşină ai? Doar ţi-am spus să nu încerci să o porneşti. Ce s-a auzit atunci, când ai încercat să o porneşti? E posibil să nu păţit nimic pompa.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru ÎngerCretin):

Opel vectra b 1.6 16v 2001. Cand era inghetata se auze ronţăind la distribuţie. Dupa ce s-a dezghetat acum se invarte distributia dar se aude troznind tare ori la distributie (pompa sparta) ori la supape sad

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

Acum tot ce trebuie să faci este să te interesezi mai bine şi să vezi exact ce este stricat, dacă vrei să scapi mai ieftin. Dacă iei tot ce îţi trebuie fii sigur că nu le vei monta tu, şi nici alt ''priceput'' prieten de-al tău. Du-te la un service care are oameni care ştiu cât de cât să ţină o combinată în mână. Dacă tot te plictiseşti, pune apă fiartă şi lasă 10 minute, după care goleşti cât poţi din instalaţie. Şi repeţi această operaţie până când nu va mai rămâne nimic prin radiator şi furtune. După ce scoţi toată apa, să laşi instalaţia goală! Să nu cumva să pui altă apă!

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru ÎngerCretin):

Multumesc pentru raspunsuri. O sa vad ce trebuie facut.

| ÎngerCretin a răspuns:

Ar fi bine să laşi maşina într-un garaj câteva zile cu un calorifer lânga ea. Temperatura caloriferului să fie cât mai mare. Şi data viitoare pune-ţi antigel.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru ÎngerCretin):

Nu am garaj si nu stiu niciun prieten care ma poate ajuta;(

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

Să nu cumva să incerci să o porneşti. Tot ce poţi să faci în cazul acesta este să aştepţi vara. Nu primăvara, ci vara. Poate pe la începutul verii să scoţi apa, pui alta şi pui şi nişte antigel.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru ÎngerCretin):

Acum 2 zile se dezghetase toate furtunele. Dar nu am mai avut baterie sa o pornesc sad. astept vara