| jupbogdan a întrebat:

Salut, am si eu întrebare, am 2 difuzoare bass de 450w rms fiecare, pe 2 Ohm, problema e că am amplificatorul actual e foarte slab pentru ele și am găsit un amplificator mult mai puternic, dar are doar un singur canal la 1200W pe 2 Ohm, se pot conecta difuzoarele de bass la el și cum anume, in serie sau paralel?
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 2 reguli la alegerea difuzoarelor pentru amplificatoare audio:
1. Puterea (la care rezista maxim) difuzorul sa fie de cel putin 2 ori mai MARE decat puterea de iesire a amplificatorului. Pentru redare fidela, fara prea mari distorsiuni, se recomanda folosirea unui sistem de difuzoare cu putere maxima sa fie de cel putin 5 ori mai mare ca puterea de iesire a amplificatorului.
2. Impedanta (Ohmi) conectata la iesirea unui amplificator audio trebuie sa fie MAI MARE sau EGAL cu impedanta de iesire a amplificatorului.

Daca se conecteaza mai multe difuzoare impreuna, atunci:
- la legare in serie, impedantele se aduna
- la legare paralele a 2 difuzoare identice, impedanta se imparte in 2.
- la legare mixta, calculele sunt complexe

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Dacă se leagă în serie puterea scade, dacă se leagă în paralel puterea creste. Totuși nu știm pe ce impedante lucrează amplificatorul.

| jupbogdan explică (pentru Frank51):

Salut, scrie că pe 1x600w 4ohm si 1x1200w 4 0hm

| Frank51 a răspuns (pentru jupbogdan):

Nu este posibil să aibă putere diferită pe aceeași sarcină. Probabil scrie 1x600W pe 4ohm și 1X1200W pe 2ohm. Dacă difuzoarele lucrează pe 2 ohm singura modalitate de conectare este în serie.

| literallythesamebruh a răspuns:

Cred că le poți lega in paralel în concordanță cu puterea amplificatorului.

| Dany833 a răspuns:

In cazul de fata difizoarele se leaga in serie si o sa obtii 4 ohmi.
+ unui difuzor se conecteaza la - celuilalt, la fel cum inseriezi doua baterii.
si o sa ai un amplif de 600W la un sistem de dif de 900W ambele lucrand pe 4 ohmi.
Impedanta de 2 ohmi este destul de critica pentru orice amplificator.