| Andrwi a întrebat:

Buna as vrea sa stiu daca pot incarca o baterie de scuter de 12v 4Ah la masina (alternatorul masini) sau daca nu ce as poate face pentru a merge incarcata.

6 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca il conectezi in locul celui de la masina risti sa arzi ceva si la masina si acumulatorul tau de 4 Ah sa-l prajesti.
Daca il legi de la acumulatorul masinii se incarca incet si incomplet.

| DisturbeDd a răspuns:

Ai putea sa ii legi 2 clesti de la bateria masinii (cum faci iarna) sau am mai vazut un dispozitiv care se baga in priza si incarca bateria

| Andrwi explică (pentru DisturbeDd):

Eu as vrea sa scot bateria de la masina si s-o pun pe aceasta de scuter. Ma tem ca ar putea fi o problema cu amperajul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrwi):

Mai bine nu risti. Alternatorul are amperaj de minim 35Ah, nu stiu cum s-ar comporta o baterie de scuter la o incarcare atat de brutala.
Mai bine iei curent cu motorul oprit, de la bateria masinii, vreme de cateva minute (un sfert de ora e suficient, zic eu). Desi, bateria masinii e si mai puternica decat alternatorul.

| DisturbeDd a răspuns (pentru Andrwi):

Poti sa faci acest lucru... nu e nici o problema, insa nu iti incape bateria pe scuter tongue

| costinel1991 a răspuns:

Incarca fara probleme nu se poate intampla nimic. iei doua cabluri le atasezi la bateria masinii exact la fel,,+cu+,, si,,-cu -,, lasi masina 10 minute sau mai putin pornita si bateria ti se va incarca