| CristiCbc a întrebat:

Aveti idee ce se poate face pentru a circula in continuare cu masina dupa data de 20 mai, chiar daca aceasta nu este înmatriculata pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Legea ce intra pe 20 nu e cu nimic mai aspra. Daca in certificatul masinii este trecuta instrainarea, dupa legea actuala esti obligat sa o inmatriculezi pe numele tau in 30 de zile. Dupa noua lege, de pe 20 mai, esti obligat sa o inmatriculezi in termen de 90 de zile.
In ambele cazuri, daca esti prins ca ai depasit termenul respectiv, ti se retine certificatul de inmatriculare impreuna cu numerele, si primesti o amenda considerabila.

| regis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Legea e mai aspra prin faptul ca transforma contravenția in infracțiune. Iar ceea ce diferă semnificativ este aplicarea ei. Pana acum controlul se făcea in trafic (practic daca nu se completa înstrăinarea in talon, agentul nu avea de unde sa știe ca la impozit mașină figurează pe altcineva), acum controlul se va face informatic.
Bineînțeles ca adevăratele probleme încep acum... Daca baza de date DRPCIV este funcțională, primăriile au mari probleme, in special pe la tara, unde inca se mai practica radierea prin tăierea cu pixul de pe o lista...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru regis):

Crearea unei baze de date comune era o problema veche... M-as mira sa miste ceva, dar ar fi bine.
Oricum... Pana nu se publica in monitor, sunt doar stiri... Nu urmaresc decat stirile din surse mai bine cotate, iar in alea, inca nu a aparut nimic.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Transcrie mașina pe numele tau sau al unui părinte/bunic, daca ești prea tânăr. Costa cam cat o procura notariala si ești linistit definitiv.
Nu prea are importanta daca ai sau nu contract de vânzare cumpărare, contează pe numele cui figurează la impozit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca exista un contract de v-c nu prea. trebuie sa o inscrii. Asta daca legea se aplica si contractelor facute inainte de data de 20 mai, asta nu stiu

| CristiCbc explică (pentru suntserios):

Pai nu am contract de v-c...dar am un fiscal mai vechi

| suntserios a răspuns (pentru CristiCbc):

Pai cum sa ai fiscal fara contract de v-c?

| Krax256 a răspuns:

Procura notariala.
Dar daca exista contract de vanzare cumparare iar proprietarul a scos-o de la fisc atunci trebuie s-o inregistrezi neaparat pe numele tau.