| HHMarius a întrebat:

Am un BMW 316i 2003, si am o problema cu cutia de viteza. La rece intra greu in viteza, Apas ambreajul si vreau sa bag in orice viteza si nu pot, dupa ce a intrat cu greu in viteza (Ambreajul tot la podea) Intra usor in toate, dau drumul la ambreaj, apas di-nou intra iar greu dupa ce a intrat intra usor. Face doar la rece si la apasarea ambreajului. Dupa ce tin ambreajul la podea si am reusit sa bag in viteza intra la toate OK, dupa ce dau drumul si vreau sa bag iarasi la fel. Dupa ce se incalzeste motorul nu mai am treaba. Sa mai intalnit cineva cu asa ceva?

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Verifica...ulei in cutie, cablu pedala de reglat, daca nu placa de ambreaj! Nu discul de ambreaj...placa!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru baru):

...de presiune, nu de ambreaj. Poate fi si furca. Daca ambreajul e hidraulic, poate ai aer pe instalatie.

| agent003 a răspuns:

Pai inainte sa pornesti undeva cand e rece asteapta sa se incalzeasca motorul vreo 3-4 min si gata.