| CristiCbc a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare. Daca îmi iau o mașină și îi scot numere roșii, pentru a le putea ridica trebuie să meargă proprietarul pe numele căruia se va inmatricula mașina sau poate merge oricine?(Exemplu:vreau să trec mașina pe numele tatălui, pot ridica eu numele?)

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic proprietarul, practic depinde de omul de la ghiseu. In principiu daca ai buletinul original al tatalui o sa ti le dea si tie. Dar cel mai simplu e sa apelezi la o firma de intermedieri, nu costa foarte mult si isi bat ei capul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti daca tatal tau iti face o procura pe numele tau la notar

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa faceti o procura de imputernicire pentru inmatriculare. Doar pe baza ei vei fi "bagat in seama" la biroul de inmatriculari.