| Smecher_Nuti_1999 a întrebat:

Am.si eu o intrebare poate chiar banala am un moped garelli team bimatic (pe lanț) problema este in felul urmator : are aprindere cu platina din care ies 3 fire unul negru gros unu galben subtire si altul negru subtire. Daca pun firu negru gros pe cap la bujie da scantei daca pun firul subtire negru pe fier oriunde ar putea face masa numai da scantei dar intrebarea mea este e nevoie de bobina? Si de care bobina merge cineva mi-a spus ca cica n-ar fi nevoie de bobina dar nu cred ( nu ma pricep la aprindere, ce tine de instalatia electrica nu stiu)

8 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Nu ai nevoie de bobina, deoarece ai bobina interna pe statorul mopedului! Firul negru subtire nu-i legat unde trebuie la mopedul tau, (care este destinat pentru oprirea motorului, in momentul cand il pui in contact cu masa ). Pe ghidon ar trebui sa ai un buton unde vine legat firul negru subtire! Firul galben nu este legat nici el, pe el iti vine curentul ce alimenteaza luminile, stop frana, far si claxon! Poti sa-i faci o proba, legi un bec intre firul galben si masa mopedului, iar cand dai la pedala becul trebuie sa se aprinda! Firul negru gros vine la bujie! Da-i o pedala, dar inainte sa-i dai pedala ii deschizi benzina, inchizi socul si-l accelerezi odata in gol!

| Smecher_Nuti_1999 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Daca pun doar firul gros (negru) pe bujie va porni? Fara sa conectez celelalte fire

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Smecher_Nuti_1999):

Normal asa ar trebui sa porneasca! Acum depinde si de cata vreme n-a mai fost pornit! Daca n-a mai fost pornit de mult timp recomandarea mea, scoate toata benzina din rezervor si arunc-o si pune-i alta! Atentie pune-i si ulei de amestec in benzina, in proportie de 2 %, ( 20 de mililitri de ulei amestec pentru motoare in doi timpi, de preferinta sintetic 100% ) la litrul de benzina! Pui uleiul mai intai, apoi peste el pui benzina dupa care agiti bidonul bine sa se faca amestecul dintre ulei si benzina! Niciodata sa nu pui uleiul direct in rezervorul scuterului si peste el benzina! Nu incerca sa-l pornesti pana nu-i pui ulei in benzina deoarece risti sa gripezi motorul sau sa-l termini de tot in 5 minute! Ca uleiuri recomand, Motul 710 sau 800. 2 T, (doi timpi), Repsol moto 2 T racing, Castrol power 2T si te rog nu nu incerca sa pui altfel de uleiuri gen drujba sau alte uleiuri de motor in 4 timpi! Preturile la uleiuri incep undeva la 28 lei /litru, asa ca nu incerca sa cumperi alte uleiuri mai ieftine si de proasta calitate. deoarece de calitatea uleiului depinde viata motorului, iar motoarele in doi timpi sunt mult mai pretentioase deoarece lucreaza la turatii mult mai mari fata de cele in 4 timpi. " 2 % nu uita", nici mai mult nici mai putin ulei! Mai mult ulei in benzina duce la o pornire greoaie, scad performantele motorului deoarece amestecul carburant nu mai arde in totalitate! Mai putin ulei in amestec, ungere proasta a pieselor in frecare, uzura prematura a acestora, risc de gripare a motorului!

| Smecher_Nuti_1999 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Amestecu stiu sa il fac. am incercat ce ai spus tu mai sus cu firele si becul si merge. dar chestia e ca nu vrea sa porneasca nici in ruptu capului (pus doar firul negru gros la bujie ) iese fum pe dedesubt dar nu vrea i-am dat si in capul pistonului tot nu vrea e mort mort sa fie ceva de la avans? motorete am mai avut si am mai reparat.dar numai parte mecanica nu si ce tine de aprindere si de astea(electricitate/instalatii electrice)

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Smecher_Nuti_1999):

Da carburatorul jos si spala-l, cumpara-i o bujie noua, apoi incearca sa-l pornesti! Nu stiu daca i-ai pus benzina proaspata asa cum ti-am scris, poate fi o cauza! Daca ai avut benzina in rezervor si a stat asa peste iarna?

| Smecher_Nuti_1999 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

E benzina proaspata are 2 zile de cand este luata carburatorul tot spalat curatat jiglete absolut tot

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Poti sa-mi spui ce fel de papuc ai pe capatul cablului negru gros?