| CosminGK a întrebat:

Salut.Am si eu o intrebare.Tocmai ce mi s-a dus bateria de la masina si as vrea sa cumpar alta. Daca cumpar alta baterie exact ca asta de pe masina si o schimb eu are ceva? Adica gen se reseteaza km, cumputerul de bord? Tin sa mentionez ca e un logan PH2

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Poti sa o schimbi linistit, ori o schimbi tu, ori o schimbi la service, daca e sa se reseteze ceva, se reseteaza oricum.
Mare atentie cand montezi/demontezi bateria, intai decontectezi borna de minus la demontare, si respectiv la montare o conectezi ultima.
De ce? E simplu, daca faci operatia invers exista posibilitatea sa atingi borna de plus prin cheie cu metalul, si sa faca scantei, sau poate alte surprize neplacute.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acum stiu ca pierzi radioul si trebuie reintrodus codul. La masina mea un A5 din 2013 coupe daca ii schimb bateria in garaj la mine nici contact nu face pentru ca trebuie reprogramata masina toata electronica sa intre pe fir cu centrala electronica... asa ca mai bine duo la un mecanic

| Violleta2022 a răspuns:

Bateria NU reseteaza kilometrajul!
Ceasul de kilometraj este securizat si nu se poate da inapoi sau inainte, fiind si ilegal, el se monteaza oricum sub bordul masinii impreuna cu toate ceasurile, iar bateria se monteaza sub capota, langa motor, alimentand masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se intampla nimic. Maxim iti blochezi radioul. Km nu se reseteaza niciodata

| CosminGK explică (pentru suntserios):

Multumesc mult, oricum am sa ma duc masina cu ea la reprezentanta sa puna testerul pe ea si sa-mi vada si alternatorul daca este ok

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Doar ceasul, kilometrajul partial si codul de la radio se reseteaza. Codul de la radio il gasesti scris pe factura masinii.
Poti sa schimbi singur bateria fara nicio problema daca ai sculele necesare. La cea veche intai deconectezi borna minus apoi cea plus, la cea noua intai conectezi plusul apoi minusul.
Pentru borne iti trebuie o cheie inelara de 8 (sau in lipsa una fixa) iar pentru brida de fixare de la baza o surubelnita torx T40. Banuiesc ca la tine e la fel, eu am un Logan din 2005.
Dupa ce montezi bateria noua trebuie mers imediat cu ea la serviceul de baterii mentionat pe certificatul de garantie al bateriei pentru verificarea circuitului de incarcare altminteri pierzi garantia la baterie. Unele serviceuri de baterii iti ofera gratuit montajul pe masina daca cumperi bateria de la ei (si bineinteles iti fac si verificarea circuitului de incarcare).

| DennisW a răspuns:

Se reseteaza doar kilometrajul curent. Ar fi bucuria samsarilor de masini daca asa s-ar reseta kilometrii totali big grin

| CosminGK explică (pentru DennisW):

Multumesc mult.Toti Ar aduce masinii din Germania si ar da jos bateria pentru km happy

| rijkaard a răspuns:

Ce intrebare stupida stii sa pui! de genul... daca bag ceva mancare in frigider, ...se strica?

| CosminGK explică (pentru rijkaard):

Stai calm varule, am vrut doar sa stiu daca se intampla sau nu.