| fear1234567 a întrebat:

Salut,am si eu o problema,am l bicicleta cu frane pe disc si zilele trecute am spalat-o si i-am dat cu silicon, parte din silicon s-a dus si pe disc iar acum frana nu mai tine aproape deloc si scoate un zgomot infernal...as dori sfaturi care sa nu includa cola pe disc sau arsul discului... funda raspunsului corect

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Sunt doar medicamente (pentru o coagulare mai rapida). Alcoolul dizolva vaselina silicon, dupa curatare foloseste o carpa/laveta curata dar oricum cred ca sti si tu ca spirtul se evapora.De aceea nu am recomandat diluant sau alt solvent mai puternic.Ideal ar fi alcool izopropilic dar e mai greu de procurat.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu are voie sa intre lichide gen ulei sau silicon vaselina in discuri altfel se contamineaza pastilele si nu franeaza bine. Scoti discurile si le cureti cu spirt iar pastilele le smirgheluiesti putin si le pui la loc.

| stlucian a răspuns:

Curata discul cu alcool sanitar(spirt).

| fear1234567 explică (pentru stlucian):

Nu afecteaza in vreun fel discul sau placutele? pentru ca in spirtul simplu mai sunt si alte substante

| stlucian a răspuns (pentru fear1234567):

Sunt doar medicamente (pentru o coagulare mai rapida). Alcoolul dizolva vaselina silicon, dupa curatare foloseste o carpa/laveta curata dar oricum cred ca sti si tu ca spirtul se evapora.De aceea nu am recomandat diluant sau alt solvent mai puternic.Ideal ar fi alcool izopropilic dar e mai greu de procurat.