| NesCafe a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu incuietoarea de la masina mea, un Ford Focus din anul 2001.
Este acel model unic care are deschiderea la capota cu cheia, adica se roteste intr-o parte sigla si apoi o deschizi cu cheia. stie majoritatea lumii despre ce vorbesc.
Faza este ca incuietoarea mea s-a defectat, nu mai pot deschide capota.
Am facut o cheie noua azi si s-a dovedit ca este stricata, ceea ce vreau eu sa va intreb este cum pot sa desfac capota cu iala blocata?
Exista vreo solutie sau trebuie sa sparg neparat grila?

Va rog sa ma ajutati, deoarece majoritatea nu mi-au gasit solutia la asta.
Multumesc.Salut, am si eu o problema cu incuietoarea de la masina mea, un Ford Focus din anul 2001.
Este acel model unic care are deschiderea la capota cu cheia, adica se roteste intr-o parte sigla si apoi o deschizi cu cheia. stie majoritatea lumii despre ce vorbesc.
Faza este ca incuietoarea mea s-a defectat, nu mai pot deschide capota.
Am facut o cheie noua azi si s-a dovedit ca este stricata, ceea ce vreau eu sa va intreb este cum pot sa desfac capota cu iala blocata?
Exista vreo solutie sau trebuie sa sparg neparat grila?

Va rog sa ma ajutati, deoarece majoritatea nu mi-au gasit solutia la asta.
Multumesc.

1 răspuns:
| ExprimareLibera a răspuns:

Presupun că nu e nevoie să îți descriu procesul de deblocare.
Încearcă tii apăsat pe grila, deasupra încuietorii, apoi rotești cheia spre stânga până face "clanc". Apoi îi dai în partea opusă. Vezi sa nu forțezi încuietoarea ca innecatul.
Eu am schimbat tot sistemul din fata la focus.