| Uddy98 a întrebat:

Am si eu o problema cu toate cdurile audio pe care le fac de pe laptop pentru masina. Merg putin timp dupa ce le fac si dupa ce scot cdul si il bag la loc unele piese merg sacadate, întrerupte si nici macar nu e cdul zgariat. Am modificat si viteza cu care se trag cdurile si tot la fel pățesc. De la ce ar putea fi!?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Sa ai un CD audio facut de fabrica pentru testare! Il folosesti doar de referinta, pentru verificare, atunci cand ai indoieli.
- Daca cu CD-ul test functioneaza bine si cu cele scrise de tine nu, atunci CD-ul scris de tine e defect.
- Daca nici cu CD-ul de fabrica nu functioneaza bine, atunci player-ul este murdar sau defect.

2. La scriere, CD-urile trebuie sa fie de calitate foarte buna (cele ieftine sunt durabile ca si pretul).

3. Scrierea CD-ului se face la viteza ceea mai mica posibila, preferabil 1x, 2x, 4x. Cu cat viteza de scriere este mai mare, cuatat inscriptionarea se strica mai repede.

4. Scrierea se face cu verificare dupa scriere!

5. Se foloseste CD de curatare cat mai nou pentru curatirea prafului lentilei laser din playerul masinii. Daca CD-ul de curatare nu mai da rezultat (nu curata complet) atunci lentila trebuie curatata manual de catre o persoana priceputa.

| axelerator a răspuns:

1) cd de calitate ( nu cred ca e cazu)
2 praf pe lentila de citire cd player. ia-ti un cd de curatare acel cd cu periute... bafta