| Mts_Bogdan_1996 a întrebat:

Buna
acum cateva luni am uitat sa trag frana de mana masina mea a atins masina vecinei si a zgariat, o
ea mi-a spus ca o sa rezolvam aceasta problema intre timp m-am trezit cu o hartie caremi spune ca reparatia costa exagerat de mult ce as putea face intrucat nu am raportat politiei ce as putea face sa merg sa raportez acum problema e ca nu mai am nici acea masina ce pot sa fac?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu prea poti face nimic, trebuie sa platesti!
Daca atunci faceai raportarea si cereai evaluarea stricaciunii, acum nu mai erai in situatia de a platii atat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuia sa faceti amiabila atunci cand a avut loc accidentul... acum nu prea aveti ce face, daca mergeti la politie ramaneti fara permis ambii, la asigurare puteti face amiabila daca declarati ca accidentul a avut loc zilele astea

| xerxes1 a răspuns:

Sa fie sanatoasa.
Nu trebuie sa-i platesti nimic.
Trebuia sa faceti amiabila.
Nu a vrut, acum sa se descurce.

| Live4Ride a răspuns:

Nu prea poti sa faci nimic. daca nu raportezi accidentul in 48 ore parca iti ia permisul si tie si ei! trebuia facuta o constatare amiabila atunci. oricum nu te poate obliga sa platesti decat daca te da in judecata, dar daca nu ati facut amiabila nu are cum sa dovedeasca ca tu i-ai lovit masina, deci stai calm! chiar daca merge ea la politie acum o sa ii ia permisul si ei pentru ca nu a declarat in timp legal accidentul! ori te intelegi cu ea, ori zici ca nu stii nimic si ca nu e adevarat! e cuvantul ei contra cuvantului tau! Poti s amai zici ca i-ai dat bani la aceea perioada sa isi repare masina si acum vrea alti bani etc... Legal nu poate face nimic contra ta daca nu are dovada ca tu ai lovit masina ei!

| Mts_Bogdan_1996 explică (pentru Live4Ride):

Si daca are o poza cu masina care o avusem si nu o mai am

| Live4Ride a răspuns (pentru Mts_Bogdan_1996):

Chiar daca are poza legal nu prea poate sa faca nici ea nimic. Legea spune clar ca trebuie declarat in 48 ore deci aman doi aveti o vina. daca te cheama la politie spui ca atunci v-ai inteles atunci. dar era lovita rau?

| Mts_Bogdan_1996 explică (pentru Live4Ride):

Nu e doar o zgarietura si cere 1200 de euro pe ea

| Live4Ride a răspuns (pentru Mts_Bogdan_1996):

Dar ce masina are? Ferrari? Bugati Veiron sau ce? sa vopsesti o bara la orice fel de masina costa intre 50 euro si 500 euro la cel mai de fita service... pana la 1200... mai e mult. cu 1200 iti cumperi o masina rapandula SH. fa misto de ea si spune-i ca ii platesti sa bage masina in service sa o repare big grin happy big grin happy ca ii dai tu bani cand e gata