| Gaby19901 a întrebat:

Am si eu o problema cu un scuter chinezesc.
Am mers ce am mers cu el si de odata s-a oprit, i-am scos bujia, am sters-o, am frecato, i-am dat foc si am pus-o inapoi, Degeaba tot nu maiporneste, am cos bujia afara sa verific daca da scainteii, si nu da deloc, ma poate ajuta cineva va rg?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci ai frecat o degeaba, nimic, duo in servis sa o faca cine stie ca tu degeaba o freci.

| OldSoul a răspuns:

Din ce spui tu ar fi bobina de inductie sau CDI-ul defect.

Oricum, scoate "pipa" de la bujie, si tine firul cu un patent (nu cu mana ca te curenteaza putin) aproape de sasiu si da la pedala, vezi daca da scanteie, daca nu da scanteie cel mai probabil e problema de sus, iar daca da scanteie cel mai probabil e bujia defecta.

PS:Vezi ca prostioarele astea chinezesti au un senzor la piciorul lateral, asigura-te ca piciorul nu este pus. Si desigur, daca ai buton de off, asigura-te ca nu e cuplat.

| AndreiDV12345 a răspuns:

Fii atent nu stiu ce scooter ai dar eu am avut un Malaguti si pateam la fel.Scoate bujia freac-o cu un smirgal pe dinautru pe fierul care face scanteie dupa sterge-o cu o carpa dai foc sau pune-i capatul in jar aprins o lasi sa se raceasca si o mai freci o data cu smirgal. daca nu merge ori e bujia dusa ori ai alta problema. Daca ai pedala de pornire dai de la pedala nu de la buton e posibil sa nu aiba bateria destula putere si atunci doar murdaresti bujia.