| Florin_Mihai_1999 a întrebat:

Salut, am si eu o problema la o Solenza. Acum cateva zile am mers cca 150 km, nimic anormal, am ajuns acasă pe la 12.00 si seara cand am vrut să mai ies putin nu mai pornea, invartea dar degeaba. Am inteles ca este de la senzor volanta, l.am schimbat si tot nu o ia. Senzor schimbat, benzina trage, contactul citeste cipul... ce sa fie?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poate ți s-a „pușcat" bobina de inducție (sau aprinderea electronică).
Oricum, dacă zici că ai curent, electromotor și alimentare cu benzină, nu rămâne decât aprinderea de verificat.
Scoate câte o fișă și vezi dacă face arc la masă când rotești cu demarorul.

| alexwahl a răspuns:

Cum adica ai inteles ca senzorul de la volanta e defect? De regula, ea poate merge doar cu un denzor; cel de la axul cu came, doar ca invarte mult pana porneste.Ai fost cu ea la tester? Poate sa fie de la aprindere. Poate ca nu iti baga combustibil asa cum trebuie.

| nicky10 a răspuns:

Sunt multe posibilitati...s-ar putea sa fie de la bujii problema. poate trebuie schimbate...de obicei iarna "face figuri"