| Andrei_Mihai_1994_u9sh a întrebat:

Salut am si eu o problema la un ford focus 1.6 16v, cand imi sta la relanti masina e subturata da impresia ca s-ar oprim motorul indiferent ca motorul e rece sau cald care ar fi problema daca ma poate ajutca cineva cu un sfat?

2 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Vezi daca bujiile dau scanteie; cred ca iti merge in trei bujii. anuntane si pe noi cei iai gasit

| 13 a răspuns:

Paremi-se ca trebuie msa cureti clapeta de acceleratie. Masina sta pornita la relanti prin doua metode. Ori clapeta de acceleratie nu este perfect etans pe cilindru si lasa aerm sa intre cat sa stea motorul la relanti, ori are un orificiu(ca si un tunel, care trece pe sub clapeta si lasa aerul sa intre. De cele mai multe ori se depunde ulei de la aerisitor pe interiorul clapatei si in interiorul orificiului si obstructioneaza circularea aerului, rezultand intr-un relanti care "danseaza".Iti recomand sa cumperi in speri de curatare si sa faci clapeta de acceleratie imprecabila si sigur o sa vezi o diferenta considerabila.Numai bine.