| ThedarkJoHn a întrebat:

Am și eu o problemă la un scuter Yamaha MBK One. Deci am facut vreo 2-3 curse cu el, apoi am încercat să opresc și s-a oprit motorul cu totul. Când am încercat să-l pornesc (la pedală) roata din spate se învârtea puțin câte puțin când apăsam pe pedală, roata este blocată când dau în față merge în șuturi (cu motorul oprit), iar când dau în spate e înțepenită. Doar când roata din spate se află în aer (nu e nimic sub ea) pot să-l pornesc, iar roata se învârte singură.
Când frânez de tot se oprește motorul. Iar când accelerez la maxim, motorul face foarte urât!
De la ce ar putea fi? Dau fundă!
Aveți aici 2 videoclipuri:
https://youtu.be/fEjR40Mjd70

https://www.youtube.com/watch?v=akgaxKC_SJM

2 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Amestecul e ok (din reglaje)? Dacă dai relantiul mai mic tot aşa se învârte?

| ThedarkJoHn explică (pentru Laura):

Da, bag ulei separat de benzină. Nu-i de la relantiu, cand il dau jos de pe cric si atinge putin de pamant se opreste. Nu cred ca debraiaza ambreiajul.