| SanduStoica123Sandu a întrebat:

Salut TPU.
Am auzit ca exista E Fuels (benzina si motorina care nu polueaza mediul) este real? Exista asa ceva?
Vreau sa aflu mai multe informatii despre aceasta.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu bag benzina cu 'alcool' in ea... a da se numeste etanol
cat despre tipul de combustibil de care intrebi am citit asta https://en.wikipedia.org/wiki/Electrofuel

| relian a răspuns:

Eu ce am vazut pe aici prin SUA la motorina nu e nici un E, dar este la benzina, este benzina E15.

Acum ce ai auzit tu si care este de fapt realitatea, e ceva diferenta sa nu zic ca ai auzit gresit.
Nu exista asa ceva, adica benzina nepoluanta, deci ai auzit povesti.

Orice benzina, aia normala, ce o gasesti la fie care benzinarie, are in ea undeva la 10% Ethanol.
E15, este o benzina care are in ea 15% Ethanol, cam aia e toata diferenta.
Ce este acest Ethanol? Este un aditivi sau combustibil facut din porumb, Trestie de zahar, sau alte plante.

Dar aceasta benzina cu 15 % etanol nu se poate folosi la orice motor, in general se folosesc la masinile unde scrie pe ele Flex fuel, adica motoare care follosesc orice tip de benzina sa-i zic asa.

Ca idee nu se pune benzina de asta la BMW, Mercedes si alte masini genul asta.

Dar benzina cea normala, contine deja 10%.De ce contine Etanol orice benzina?
Ajuta la mai multe chestii.
-Creste cifra octanica
-Arde mai curat decat benzina, adica fara noxe grele.
-Contine oxigen ce ajuta ca benzina sa arda mai bine, reducind in felul asta emisiile.

Etanolul ajuta combustibilul, benzina, sau motorina sa fie mai eficient, mai curat, dar nu poti spune nu mai is popuante, ajuta acolo un procent f mic, dar la cate masini sunt, se aduna si cumva o face ceva diferenta.
Plus auxiliarele ce se mai adauga pe la motoare, mai reduc si alea din noxe, uite asa cate putin, se aduna ceva, probabil care face ceva diferenta.Altfel nu ar mai fi fost bagate.

Bine nu poate inlocui benzina, sau motorina.

Daca vrei sa folosesti benzina E15 este bine sa intrebi pe cei care au facut masina ta, daca poti folosi, asa este cel mai indicat.

Motorina nu am vazut cu Etanol, dar cred ca este, insa eficineta etanolului in combinatie cu motorina este f scazuta, adica nu se prea merita.
Ba dimpotriva in motorina etanolul poate dauna motorului, deci mai multa paguba decat sa ajute.

In general care pun etanol in motorina pun undeva la 5%, rar o sa vezi 10%.Cum am spus nu este recomandat etanol in motorina.

E=Ethanol de acolo vine litera asta si cifra, arata concentratia.

| Korkodeln a răspuns:

Da, pentru ca bogatasii lumii sa isi poata conduce masinile de performanta si calatori cu avioanele niste baieti buni la marketing au inventat conceptul de "E-Fuels", facute din CO2 extras din atmosfera si lumina solara transformata in electricitate si caldura si bam!, apare rafinaria ecologica, pentru ca astea nu sunt "combustibili fosili" care polueaza, ci 100% regenerabile, iei niste CO2 din atmosfera si energie de la soare si vant si te joci un pic cu masina si avionul si le pui inapoi, cand vrei sa te mai joci, mai iei un pic si tot asa. Alta viata, nu extrageri de petrol si gaze, nu poluare, nu pasari naclaite de petrol scurs din tancurile petroliere, visul ecologistilor verzi cu rosu.

Ca toate utopiile, e imposibila, cele cateva instalatii pilot care cica ar face asa ceva mai mult nu functioneaza si pretul de doar de catea MII de ori mai mare, plus sutele de hectare de panouri solare si chestii specializate au consumat atata energie "murdara" ca sa fie produse ca ar trebui sa produca benzina curata vreun milion de ani ca sa-si scoata carbonul consumat.

Dar na, ca bogatas poti spune cu mandrie ca Lamboul tau care consuma 50l/100Km e curat si animat de cele mai bune intentii, restul sa fie fericiti daca isi pot permite o bicicleta electrica in orasul de 15min cap-coada.