| Andrei_DoRu_1996 a întrebat:

Salut am si eu o problema poate stie cineva am un peugeot 406 coupe 2.0 16v benzina si de cateva zile imi sta martorul de la frana de mana aprins indiferent daca este frana trasa sau nu. Tin sa mentionez ca nu este de la nivelul de lichid si nici de la acel butonas de la maneta oare care o fi cauza?

4 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Un etrier de frana nu decupleaza calumea

| sir sanjei a răspuns:

O mufa sau un cablu.
As investiga incepand de la contactul franei de mana pana la prima mufa!

| Black38 a răspuns:

Poate raman franele blocate.Mergi cu mașina cativa kilometri apoi pune mana pe discuri si vezi daca sunt incinse.Se intamplă după ceva ani de la mizerie ca pistonasul din etrier sa nu mai revină.Nu pot sa-ti spun sigur daca asta e cauza, dar verifică

| Andrei_DoRu_1996 explică (pentru Black38):

Nu are legătura asta cu martorul de la frâna de mâna pentru ca senzori sunt doar pe plăcute nu si pe pistonasele de la etrier pot sa rămână blocate nu se aprinde frâna de mâna poate se aprinde ABS oricum mulțumesc pentru răspuns.