| CosminGK a întrebat:

Salut. Am un audi a3 8p 2012 2. 0tdi CR si nu-mi mai apare martorul de frana de mana pe ceasuri, chiar daca frana de mana este actionata. Tin sa mentionez ca martorul apare doar la punerea contactului si dupa dispare. Am pus vcds, m-am uitat la frana de mana si apare ca nu este actionata chiar daca ea e trasa. O rezolvare la aceasta problema? Si daca stiti pe cineva din Bucuresti sector 6 care ma poata ajuta? Multumesc tare mult

4 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Ce frana ai, la buton sau clasica? Daca e clasica, verifica senzorul de sub levierul franei de mana. La frana cu buton e mai complicat, ai nevoie de un electrician.

| CosminGK explică (pentru Adrian5575):

E frana de mana normala. Am inteles ca e un switch ceva de genul.

| Adrian5575 a răspuns (pentru CosminGK):

Da. Desfaci plasticele alea de langa frana de mana si ajungi la acel switch. Il poti proba cu un multimetru sau il schimbi direct, dar cel mai bine il probezi inainte.

| CosminGK explică (pentru Adrian5575):

Am inteles, multumesc frumos pentru raspuns