| Soare_Costel_1996 a întrebat:

Salut am si eu o problema sper sa ma ajutati. deci este cam asa am cumparat o motocicleta fara talon talonul find pierdut (declarat in monitorul oficial) am act de vanzare cumparare, fiscal, carte cartea este scoasa in 2008 dar nu are nici un propietar pe ea inca,am numar dar n-am talon, as vrea sa fiu in regula sa pot iesi pe drumuri publice, asigurare, itp.este o moto de 125. mersi sper sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Da, poti da tu declaratia, ca si cand ai fi primit talonul de la proprietar si l-ai pierdut intre timp. Daca o transcrii, vei primi noul talon direct pe numele tau.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pierderea talonul nu se declara in monitorul oficial, se da o declaratie in fata notarului. Cu aceasta, o copie a buletinului proprietarului si cu o taxa de talon platita la CEC (37 de lei) poti obtine alt talon de la serviciul inmatriculari. Ideal este insa sa transcrii motocicleta pe numele tau, avand toate actele nu e nici o filosofie.

| Soare_Costel_1996 explică (pentru regis):

Am cumparat-o fara talon asta este ideea pot da eu declaratie precum am pierdut talonul? pentru ca cartea nu are inca nici un propietar pe ea.

| regis a răspuns (pentru Soare_Costel_1996):

Da, poti da tu declaratia, ca si cand ai fi primit talonul de la proprietar si l-ai pierdut intre timp. Daca o transcrii, vei primi noul talon direct pe numele tau.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita eliberarea unui nou talon.

| Soare_Costel_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Am nevoie de vechiul propietar? te rog din suflet explica-mi ce trebuie sa fac multumesc anticipat.

| mgtow a răspuns:

Poti solicita noul talon la SRPCIV din orasul tau, mergi la ghiseul care se ocupa cu acte si ei iti vor explica pasii necesari pentru un nou talon.

| Soare_Costel_1996 explică (pentru mgtow):

Mersi ma voi duce maine.