| vladx19 a întrebat:

Am un amplificator de70w care merge legat la un transformator >220v--18v. Vreau sa leg la o baterie de scuter de 12v. Ce trebuie sa schimb pe amplificator ca sa mearga la bateria de scuter, si unde si cum leg firele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

18 volt alternativ redresat si filtrat inseamna cam 24 v in curent continuu
Un amplificator standard ar scoate cam 15W la tensiunea aceasta, ceea ce ma face sa cred ca mai ai o priza mediana la transformator si scoate +24 0 -24 si ar putea sa scoata cei 70W pe 4 ohmi.
Dar are aproape 50 de v tensiune de alimentare cu priza mediana pe 0.
La 12 v nu poate sa functioneze deoarece nu vor fi polarizate corespunzator componentele din el.
Adica deloc.
Daca mai ai alte nelamuriri, oricand cu placere.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam dificil sa scoata 70W la 18V.
Un amplificator standard are nevoie de o excursie de tensiune mult mai mare ca sa ajunga la 70W/4 ohm.
In schimb exista integrate destul de ieftine special concepute pentru 12v, care pot sa ajunga la 2x15W.

http://www.contactelectric.ro/amplificator-stereo-pa-2005.html

| vladx19 explică (pentru anonim_4396):

Pe mine nu ma deranjeaza asta. ca nu scoate 70w, vreau doar sa mearga la 12v. si sa scoata minim cat acesta de 2x15w de mai sus. Si vreau sa stiu cum fac sa il leg la 12v

| vladx19 explică:

Amplificatorul din site-ul care l-ai trimis mai sus merge legat la 12v?