| maistoc1 a întrebat:

Ce transformator sa folosesc la un amplificator auto.
Vreau sa il folosesc in casa

14 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

220-14v/4A

| maistoc1 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Prea putini 4 A

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru maistoc1):

Asta in conditiile in care puterea nominala ar depasi 50w; altfel... doar propietarul oate aprecia direct

| xerxes1 a răspuns:

Ai nevoie de un alimentator de 12V minim 10 amperi curent continuu filtrat si stabilizat.
Ai putea sa folosesti o sursa in comutatie, se gasesc pe internet.

| Raducons a răspuns:

Ca sa il poti folosi la capacitate maxima ai nevoie de un alimentator de 12v si 3A (trei amperi), 14v/3A etc dar sa nu depaseasca 18v.Alimentatorul poate fi stabilizat sau un simplu redresor.

| maistoc1 explică (pentru Raducons):

E imposibil sa poti folosi pe un amplificator auto un transformator care scoate 3A avand in vedere ca la masina ai peste 50

| Raducons a răspuns (pentru maistoc1):

Nu este imposibil pentru ca un ampificator auto ia curent cam trei amperi asta depinde bineinteles de puterea lui si de sarcina (de impedanta difuzoarelor).Nu o specificat puterea amplificatorului, daca are 100W trebuie alimentator mult mai mare, este nevoie de o sursa de 10A

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru maistoc1):

In descarcare rapidA : bateria auto poate depasi 5000 (CINCI MII)watti; dar asta nu inseamna ca amplificatorul auto asoarbe cat poate debita bateria. tongue

| maistoc1 explică (pentru Raducons):

400 de w are

| Raducons a răspuns (pentru maistoc1):

Daca nu il folosesti la capacitate maxima si cel mai probabi ca nu, poti folosi si o sursa mai mica, diferenta este ca daca maresti volumul o sa cedeze adica o sa se auda distorsionat.

| Uvox a răspuns:

Puterea totală a amplificatorului/12volti=cati Amperi are nevoie.
Alimentator (nu transformator) de la 12v la max 14 volți si cu intensitatea rezultată din calcul de mai sus.
De ex. 24W pe canal x 2 canale = 48W.
48/12 = 4 Amperi.
Inseamna un alimentator la 12 Volti cu puterea de 48Wati sau cu 4 Amperi.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Pune o sursa de calculator
are suficient amperaj pe 12volti cel putin 10 amperi
12 volti ai intre galben care este plus si negru care este minus

inainte de a alimenta sursa fa scurt cu un fir de sarma intre culoarea verde si culoarea neagra (negru poate fi oricare)asa ca aici in link
https://www.youtube.com/watch?v=2iaW7ngJHQ8

| maistoc1 explică (pentru LasleaIoan1972):

Nu tine sursa, merge doar pana la jumatea volumului

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru maistoc1):

Pune o sursa de putere mai mare de exemplu 500-700w dar reali adica certificare 80plus
mai buna decat sursa de calculator nu o sa gasesti