| ViviC a întrebat:

Am un astra g 1.7 dti din 2002. Am incarcat instalatia cu freon dar cand pornesc Acul nu pornesc ventilatoatele, compresorul porneste. Cand ar trebui sa porneasca ventilatoarele de la ac si de ce nu imi baga bine aer rece?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"nu pornesc ventilatoatele...de ce nu imi baga bine aer rece"

intrebarea are in prima parte, răspunsul!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ventilatoarele nu merg nonstop cand merge AC-ul, dar merg destul de des. La mine pornesc undeva dupa cateva minute de mers cu clima pornita, se opresc, iar pornesc, etc.
La Astra G sunt probleme frecvente cu clapeta de recirculare din bord, poate de aia nu baga rece. Vezi si filtrul de polen, sa nu fie imbacsit.
Incearca sa pui mana pe conductele de la AC in timp ce functioneaza, ar trebui sa fie rece, in special aia groasa (de joasa presiune). Vezi si butonul de reglare cald/rece, sa nu fie ramas pe caldura.

| ViviC explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am rezolvat problema. Era o mufa scapata de la calculatorul de clima de sub aripa din stanga, acum pornesc ventilatoarele.