| Flo5cretu a întrebat:

Salut,am un atv de 150 nou nouț dar dau la automat sa pornesc și învârte mult, dar nu pornește, ar da sa pornească dar nu.
Iar la cald învârte mult și abia când dau accelerația la maxim o ia și îmi cam afuma bujia.
Ce ar putea sa aibă?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probleme la carburator.

| Ghengbeng18381 a răspuns:

Merge ok in rest in afara de pornire?

| Flo5cretu explică (pentru Ghengbeng18381):

Da trage ok nu întrerupe

| Flo5cretu explică (pentru Ghengbeng18381):

Am mai reglat puțin la el iar acum la rece nu pornește absolut de loc la automat și uda bujia iar la cald după reglaje pornește excepțional cât apăs oleacă pe buton

| Ghengbeng18381 a răspuns (pentru Flo5cretu):

Ai mărit debetul de benzina, tu nu ai sa poți face aceste reglaje dacă nu te pricepi. Tot ce trebuie sa faci e sa cobori turațiile, ear la ambreiaj ar trebui sa aibă sa întărești un pic arcurile alea. Fiindcă aceasta se deschide în centrifuga, cu cât turatia e mai mare se deschide cu cât mai mica se închide, iar la tine sta deschisa și la turație mai mica de aia moare sub 1500, fiindcă e un pic cuplata si motorul nu are putere

| Flo5cretu explică (pentru Ghengbeng18381):

Si asta înseamnă să dau ambreiajul jos și sa mai strâng arcurile?