| celmaitarenume a întrebat:

Am un bmw e90 si azi cand am mers cu ea mi s-a parut ca trage mai greu cand e in treapta a doua. Inainte nu atingea podeaua cand o "calcam" si ajungea in 4000 de turatii. Azi o calcai la maxim ca sa creasca turatia. Credeti ca e turbina defecta? Sau mi s-a parut mie? Dupa i-am dat 160/h si mi s-a parut ca merge normal. Ce parere aveti? E posibil sa aiba turbina ceva?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu are neaparat turbina ceva, se numeste turbo lag si reprezinta acea intarziere de 1 secunda sau mai multe pana intra in functiune turbina. De aceea modelele mai noi de masini turbo au fie o turbina si un fel de cpu electronic corector ori sistem bi-turbo, ori twin turbo.

| SoulReaver a răspuns:

Poate fi si supapa EGR infundata. Fiind plina de mizerie si ulei, fiind mai frig s-a facut un fel de mazga in ea. Dupa ce s-a incalzit (160) si-a revenit. Sunt curios maine daca patesti la fel. Turbo daca se defecteaza nu prea isi mai revine singur.