| Elly_Lazarica_Alex-Lov_1987 a întrebat:

Salut, am un ford c-max 1.6 tdci 2007 cutie automată și as vrea sa-i fac conversie de la automata la manuala. m-ar interesa schema electrica sa pot păcăli calculatorul sa pornească.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu tot cu schemă, dacă faci un emulator pentru a păcăli motorul că există cutia automată, softul motorului adună informații despre transmisie și în timpul mersului, nu doar la pornirea motorului.
Sfatul meu este să iei un kit de pornire de la o mașină cu motor identic dar cutie manuală, și scapi de improvizații.

| relian a răspuns:

Schema electrica? Intai ai nevoie sa schimbi toata transmisia, deci pui transmisie manuala. Dupa schimbi si computerul masini, pui unul nou laughing, programezi toata chestia asta si o sa vezi ce o sa se intimple.
Toate astea cred ca te va costa vreo 2 masini laughing In curand nu vor mai fi fabricate masini cu transmisie manuala, dar tu vrei manuala, te doare picioru de la scaun laughing

| zilog a răspuns:

Aș putea să fac eu inginerie inversă dacă aș fi sponsorizat să intreprind acestă muncă de analiză și cercetare științifică în speranța spionării funcționabilității acelui echipament și extragerea tuturor informațiilor de care avem nevoie.

Așa aș vedea eu lucrurile.

Tu ai o cutie automată adică cutia ta nu este automată dar alături lângă cutie ai un fel de motoraș care schimbă el vitezele în locul tău.
Așa că tu va trebui să sionezi să vezi ce face cum face și în ce cazuri atunci când el funcționează perfect.
După care cu ajutorul informațiilor respective va trebui să fabrici o placă electronică care să simuleze că s-a întâmplat. ceea ce a dat comandă calculatorul să se întâmple adică s-a schimbat deja viteza.
Așa că trebuie să vezi cum află caclulatorul că viteza s-a schimbat ar trebui sa fie ceva senzori hall pe acolo
Acum va trebui ca să citim comenzile trimise de calculator sa schimbe viteza apoi să ii răspudem calculatorului că gata s-a schimbat viteza si totul este perfect sa efectuat cu succes mișcarea pe care ai cerut să se facă.

Apoi restul ține de tine să creezi realizezi fabrici montezi asamblezi acolo o manetă de viteze un schimbător de viteze manual.