| LiviuBz93 a întrebat:

Am schimbat azi kitul de distribuție la passat b5,(pompa curele, rola), s-a demontat toată fața la ea.
Totul a costat 1200 lei, este mult? Piesele de la ei și antigelul

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

1200 deci 600 kitul si 600 manopera, sunt preturi ok raportate la anul 2024, nu pot sa zic ca mari dar nici mici, moderate!
Cum am zis pare un kit aftermarket de calitate
Dar nimic de speriat nu ma laud cand zic ca fac de mai bine de 10 ani revizii doar la reprezentante la masini asiatice (cumpar o masina noua dupa 5 ani o vand iau alta noua etc), preturile la unele piese ar speria si posesorii de masini premium nemtesti gen audi A6/A7/A8 sau mercedes modele noi!
Dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa puna doar piese OEM, sunt destule piese aftermarket de calitate in comert!
Important este ca reviziile si toate cele sa fie facute la timp!
Stiu ca unii fac schimb de ulei de exemplu la 2 ani sau 20.000 km ceea ce este gresit cand mergi preponderent ca mine mai ales in oras si doar 15-20% din drumuri in afara, oricum este stiut faptul ca uleiul se schimba la maxim 1 an de zile este vorba de "expirarea" lui chimica cand este in motor

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai spus cat a fost separat kitul de distributie si separat cat manopera
Mult comparand cu ce?
La unele masini costa mai mult la altele mai putin
Am distributie pe lant la masina mea desi e benzina, deci nu ma pot pronunta
Stiu doar ca la fosta masina am dat 2400 de lei pe kitul ambreiaj (fara volant) si 600 manopera, deci acolo zic eu ca e mult, cred ca acum manopera la serviceuri multimarca si reprezentante sare de 800 de lei pentru montaj ambreiaj, eu fac revizii doar la reprezentanta, actual am alta masina in garantie de asta

Probabil este un kit de calitate, in orice caz mie nu mi se pare mult, de adolescent bag bani in masini si piese OEM

Mult or sa le para celor care au cumparat masina cu 1000 de euro!

| LiviuBz93 explică (pentru Simpatic):

Cam jumate jumate kit, și manopera

| Simpatic a răspuns (pentru LiviuBz93):

1200 deci 600 kitul si 600 manopera, sunt preturi ok raportate la anul 2024, nu pot sa zic ca mari dar nici mici, moderate!
Cum am zis pare un kit aftermarket de calitate
Dar nimic de speriat nu ma laud cand zic ca fac de mai bine de 10 ani revizii doar la reprezentante la masini asiatice (cumpar o masina noua dupa 5 ani o vand iau alta noua etc), preturile la unele piese ar speria si posesorii de masini premium nemtesti gen audi A6/A7/A8 sau mercedes modele noi!
Dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa puna doar piese OEM, sunt destule piese aftermarket de calitate in comert!
Important este ca reviziile si toate cele sa fie facute la timp!
Stiu ca unii fac schimb de ulei de exemplu la 2 ani sau 20.000 km ceea ce este gresit cand mergi preponderent ca mine mai ales in oras si doar 15-20% din drumuri in afara, oricum este stiut faptul ca uleiul se schimba la maxim 1 an de zile este vorba de "expirarea" lui chimica cand este in motor

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un pret chiar decent pentru o distributie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca totalul a fost 1200 de lei, e chiar ieftin.
Eu am masina, nu Passat, nu trebuie sa dau botul jos, si m-au ajuns 1000 de lei doar piesele pentru distributie + revizie (kit Hepu, ulei Ravenol, toate filtrele Mann). Fara manopera.

| LiviuBz93 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da totalul

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LiviuBz93):

E pret foarte ok. Un prieten a platit 1200 de lei doar manopera, pentru schimbat o pompa de injectie si verificat motorul, dupa ce i-a bubuit turbina, la un Golf 4 ALH (deci mult mai usor accesul decat la Passat).

| KovacsB a răspuns:

Depinde ce marca au pus.

| Fkz_Alex_1995 a răspuns:

Nu vinzi mașina? ca a mea s-a stricat

| LiviuBz93 explică (pentru Fkz_Alex_1995):

Nu o vând că țin mult la ea. puteam sa-mi iau alta oricand