| Mihaitza_Radu_1993 a întrebat:

Am un Ford Focus 2007, motor 1.6 TDCi, 109 cai putere, si am avut probleme cu turbina dar sa remediat. Mergand cu masina mi s-a stricat turbina din nou si cand am oprit in parcare am constatat ca de sub capota iese fum. Am deschis capota si a luat foc. Dupa ce am stins focul am constatat ca a ars scutul de protectie care este din plastic. Imi poate explica si mie cineva din ce cauze s-a produs incendiul?
P.S.
Cand am mai avut probleme cu turbina le-am rezolvat la service autorizat si totul s-a facut ca la carte. Turbina a fost luata de la un centru de dezmembrari.

7 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La o asa suparare nu mai de cautat vinovati nu mai stai, pune-o pe un tester si vezi daca are ceva defectiuni; de la acel incendiu poate orice fir, mufa sa ia foc

| figaro a răspuns:

Probabil cei de la service au uitat sa puna la loc ceva plastic la locul lui iar acesta sa sprijinit cumva de teava de la recirculare gaze care poate atinge 100 de grade motorul e cald, si probabil ai mai avut ceva motorina pe aparatoare aia...parerea mea.

| Mihaitza_Radu_1993 explică (pentru figaro):

Problema este ca turbina este montata de un an de zile si am mers foarte mult cu ea si nu mi-a facut probleme. Daca era sa fi atins vreun plastic lua foc de prima oara cand se incalzea motorul nu dupa atata timp si atatia km.

| cosminextreme1208 a răspuns:

Pai cineva dela acel service nu tia instalato bine si a facut un scurt circuit

| Mihaitza_Radu_1993 explică (pentru cosminextreme1208):

Nu s-a produs scurt circuit cand a luat foc. Si turbina nu are nimic electric la ea.

| maidanez000 a răspuns:

Poate turbina era defecta.

| GH_Luigy_1996 a răspuns:

Toate Fordurile 1.6 TdCi 109cp au probleme cu turbina, nu esti primul care il aud cu asa ceva, cel mai bine vinde masina si i, ati altceva, dupa parerea mea.