| adelinbucur a întrebat:

Bună ziua. Am și eu un Ford focus mk1. Ieri mergeam liniștit, ma întorceam de la munca și în urcare brusc s-a auzit un zgomot, după nu mai pleca mașina din loc. Intra în viteze dar nu pleacă și nu moare motorul dacă e în viteza, de la ce ar putea fi? M-am uitat la planetare nu se vede nimic și se aude un zgomot când calc ambreiajul și când virez.

4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mașina este totul în față cu motor dispus transversal, adică pe lățimea mașinii.
Ceea ce simțiți, auziți, înseamnă că s-au dus burdufurile, garnituri, iar asamblul are joc.
Ar trebui să nu o mai conduceți, chemați o platformă și o duceți la service.
Riscați să distrugeți motorul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cupleaza cutia de viteze.
Oare ambreiajul dadea semne ca patineaza?

| adelinbucur explică (pentru anonim_4396):

Nu patina nu dădea semne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa verifici ce se intampla suspenda masina pe fata si porneste-o.