| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un Ford Mondeo mk3 2.0 tdci din anul 2000 si as vrea sa-i schimb farurile (care oricum sunt foarte sterse) cu unele cu led sau xenoane.
Aveti idee daca sunt omologate? Si de unde as putea cumpara?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu led nu am gasit.
https://www.wrt-parts.ro/......produs.php
Sunt omologate, dar fiind piese inlocuitoare (tuning), ar trebui sa mergi sa le montezi in service autorizat, apoi sa le omologhezi pe masina la RAR.
Varianta semi-legala pe care ti-o recomand eu, este montajul unor faruri xenon originale, cumparate din dezmembrari: https://www.pieseauto.ro/oferte/faruri-xenon-ford-mondeo/
Sa ai in vedere tot sistemul xenon, adica far cu droser si bec. De mentionat ca la xenon se "arde" lupa dupa un timp, si trebuie inlocuita; de precizat si faptul ca droserul si becul sunt scumpe la instalatiile xenon de fabrica.
Pentru a trece fara probleme de controalele politiei si a RAR-ului, ar trebui sa iei instalatia de spalare a farurilor si pe cea de autoreglaj (senzori fata-spate pe suspensie si ceva module/relee pe sub capota).
Modificarile in final te vor ajunge mult, eu am dat pana acum vreo 600 de lei doar pe kit becuri+drossere noi si kit spalatoare faruri cu tot cu vasul de lichid. Pentru sistemul de autoreglare a farurilor ar trebui sa mai scot vreo 800 de lei.
Un kit de faruri xenon + toate cele necesare ajunge pe la 1500-2000 de lei in dezmembrari, fara becuri, lupe si drosere noi.

| Cipriotuu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Poti da o privire si aici:
https://www.2323.ro/Xenon-Auto

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cipriotuu):

Nu mai stiu de pe ce site am luat, dar am un kit xenon destinat camioanelor, 55W si 4300K.
As fi vrut 35W dar nu mai aveau. Am garantie 12 luni, sunt ok dar cu siguranta vor avea de suferit lupele, de la caldura.
Xenonul are temperatura de functionare foarte mare.

| relian a răspuns:

Nu poti, nu te apuca sa cumperi faruri aiurea.Nu poti nu ca nu te lasa legea,nu poti pentru ca nu poti,mamsina ta daca a venit din fabrica cu halogene,atunci cablurile is pentru halogene,deci daca iei faruri cu led,sau xenon nu ai cum le conecta.
Plus de asta farurile alea au modul electronic,ala trebuie programat cu masina,altfel nu stiu daca functioneaza.

Ce poti face,este sa pui in farurile tale,becuri xenon sau cu led,sunt kituri pentru asa ceva.

Poti cumpara online,asa la magazin nu sunt pentru ca nu-s legale,ma refer la kitul respectiv,becuri normal ca sunt,dar alea nu merg asa de simplu,pui becu si gata aia e tot,mai vin cu ceva cabluri,balstru,unele cu inca o chestie sa nu faca becu ca pkmu de craciun etc.

Deci masina cand pui alt bec decat stie ea,atunci face figuri,de aia pe lionga bec se mai pun cateva chestii,astfel incat computerul sa nu sesizeze.

Sa pui faruri xenon,ai nevoie de cabluri,sa tragi alte cabluri de la faruri pana la computer,dar acolo ai o mufa la care is conectate mai toate cablurile,deci nu-i chiqr asa de simplu. Apoi trebuie modul,nu stiu daca doara ala din far, sau daca ala este modul, dar farurile xenon si led asa au in ele un modul si un balastru.
Nu stiu daca poti reprogama un modul folosit deja.

Cu aceste informatii generale, cauta un electrician si intreaba ce poti sa faci, cum poti sa faci sa pui faruri xenon, originale nu kituri cu bec doara.

De piutut se poate dar cit costa cred ca o sa te lasi pagubas.Plus trebuie sa gasesti pe cineva, ori la reprezentanta sa programezi, de ai avea toate piesele si le instalezi.

| relian a răspuns:

Vad unia tot o baga pe aia ca este ilegal sa puo faruri xenon laughing.Cum am spus daca poti pune,daca te tine buzunarul,atunci nuuti fac aia de la RAR nimic si nici politia.
De ce? Pt ca masina ta a fost facuta din fabrica si cu faruri xenon si cu faruri halogen,deci tu,ori ala ce a cumparat masina,ar fi putut alegea optiunea cu xenon,ca urmare nu scrie nicaeri ca msina ta a avut halogen. Politia nu poate dovedi asta si nici raru.

Pe de alta parte daca instalezi o piesa genuine,adica exact ca cea din fabrica,nu vad de ce ar fi problema? Pt ca farurile is ceva esential la masina,cu cit mai bune cu atit mai bine pentru toata lumea,ca urmare politia sau raru ar trebuie sa tio su--ga lung de tot,ar trebuie sa te felicite pentru ca ai cheltuit niste bani pentru ceva f util,folositor pentru circulatie,pentru siguranta tuturor.

Deci ce vrei tu sa faci,nu este ceva ce adaugi, ori pui ceva ce masina n-a avut din fabrica din proiectare, care ar putea sa stiu si eu dauna circulatiei, ingreuna cercetarile politiei etc.

Statu, guvernele ar trebui sa forteze, sa oblige firmele constructoare de masini sa puna pe toate masinile faruri xenon sau led.Deci sa foloseasca luminile cele mai bune la momentul fabricarii acelei masini.
De ce? Pt ca lumina cum am zis este ceva f important la o masina,rahaturile astea halogene,is chioare,nu vezi mai nimic cu ele,poti lovi ceva sau pe cineva f usor,ca urmare eu asa vad situatia, faruri cele mai bune la ora construirii masinii, obligati producatorii, nu sa puna tot felul de rahaturi ce nu le folosesti, mai deloc, ori care nu au nici o utilitate.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu sunt omologate si ti se va retine talonul. In cel mai rau caz, daca ai lupe poti pune becuri led.

| user0010 a răspuns:

Din piață.