| Condratt a întrebat:

Salut, am un Golf III din 1997! Sambata, am mers pana la Suceava si inapoi, asta insemnand vreo 90 KM. Saptamana asta, pana acum fiind joi, am folosit masina unui amic! Acum doua saptamani cineva mi-a schimbat casetofonul masinii, iar la cateva zile dupa ce l-a schimbat, in timp ce conduceam spre casa, boxa din partea stanga s-a oprit brusc. M-am candit ca e vreun contact sarit din casetofon, si astazi, am gasit un pic de timp liber, asa ca m-am decis sa il deconectez sa vad daca intr-adevar e vorba de un contact sarit dar cand am vrut sa deschid masina (am inchidere centralizata), surpriza, nu s-a deschis. Am descuiat-o manual, am pus cheia in contact, si iar surpriza, nu am curent, nu porneste, nu da semne de pornire, luminile sunt extraordinar de slabe! Ce credeti ca s-a intamplat si ce credeti ca pot face?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca ti-a montat ala casetofonul aiurea.
Acolo sunt mai multe fire de +, iar inteligentii le pun pe toate 3 la un loc, in multe cazuri, si asa se intampla sa-ti ramana pozitiile aprinse, sa porneasca casetofonul singur, si alte 'fantome'.
Chiar daca e doar un Golf, nu mai lasa pe oricine sa umble.
Demonteaza bateria, deconecteaza toate firele puse de 'meserias', apoi pune bateria la loc, si vezi daca mai apare problema.

| Condratt explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Azi am pus bacteria pe redresor, in jumatate de ora s-a incarcat. Am demontat casetofonul si am observant ca cele doua mufe vin direct din masina. Am pornit motorul, apoi l-am oprit lasand cheia in contact si casetofonul pornit, am deschis capote si undeva in zona dinspre parbriz, sub capota se aude un tiuit (nu stiu daca e normal). Desi am mufat din nou casetofonul, boxa din stanga fata (am doar pe fata) nu functioneaza.

| FlorinPx a răspuns:

Posibil sa fie de la baterie. Posibil sa fie de la instalatia electrica. Du-o la un mecanic.