| Mihaila_Andrei_Marius_1995 a întrebat:

Am un kit xenon (H4).Mi s-a ars un bec si as vrea sa-l schimb, dar nu stiu de care sa iau.
Nelamurirea mea este : conteaza de cat e becul (ex: 4500k, 6000k, 8000k)
La celalalt bec am de 6000k, daca pun mai mare se intampla ceva?
----sau-----
Unde as putea sa ma uit sa vad cat poate kitul?
Are vreo importanta?

Răspuns Câştigător
| ManuelNeuer a răspuns:

Bun,kitul xenon(H4) suporta la fabricatia lui 6000k sau 8000k.Iar pentru a te lamuri ce e cu aceste "k"hai sa aflam mai multe.k se numeste coeficientul de frecare cu atmosfera si electricitatea a unui circuit intens(precum becul, neonul, etc.). Punand sub tensiunea necesara in cazul tau (sub 6000k) sau exagerat (peste 8000k) poate duce la scurtcircuitarea ambelor becuri, si in 90% cazuri se va dezintegra kitul(se va topi si se va transforma in minereu). Recomandarea mea si a expertilor este sa folosesti un bec usor tensionabil sub 8000k si peste 4500k.Cel mai echilibrat ar fi cel de 6000k. Sper ca te-am lamurit in privinta becului ars.Succes si bafta in continuare! Funda? big grin