| AdiMihai25 a întrebat:

Ce imi recomandați la kit xenon sa fie 4300k sau 6000k?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Recomand 4300k, pentru ca e mai alb decat cu becuri clasice (halogen), dar nu bate spre albastru.
Cele 5000k, 6000k, 8000k sunt tot mai slabe atunci cand mergi pe vreme ploioasa, e prea inchisa la culoare tenta lor, iar pe asfalt ud nu se reflecta nimic din ea.
Am avut 6000k pe masina, in faruri cu lupe, iar cand ploua afara, imi venea sa stau pe faza lunga... Pur si simplu nu se observa ca am farurile aprinse.
Masinile cu xenon din fabrica au 4300k, de regula.

| Frank51 a răspuns:

Am avut 6500k, vedeam doar marcajele albe de pe drum cand ploua. You know the answer.

| Sandor12921 a răspuns:

Hmmm... asta depinde și de mașina, pe unele mașini e cam mult cel de 6000k, 4300 e oricum super suficient dacă ai farurile cum trebuie, nemăritate, plasticul limpede etc. Eu am avut un E Class 2013 cu faruri halogen, știu, zgârcenie maxima și am pus un kit xenon de 6000, dar sunt convins ca și dacă puneam unul cu mai puțin tot îmi era suficient, diferența enorma nu e dacă nu ești pretențios happy