| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am un Logan II 1.2 75cp 16v, bun, am cumparat-o de nouă din noiembrie 2013, are 70. 000km si inca nu i-am schimbat kitul de distribuție, am inteles ca ideal ar fi la 90.000 km sa se schimbe. Mașina este umblata aproape zi de zi. Urmeaza sa merg luna aceasta a2a oara pe anul asta cu ea la mare, insa ma bate gandul daca ma mai duce distribuția, avand in vedere anii ce au trecut.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Veziti de treaba,cred cauti sa iti faci singur de lucrulaughing Ideal la anumiti km ar fi sa verifici masina si sa schimbi dpara ce se vede ca este uzat.
Kit de distributie laughing ce mai chestii si pe romanii,auzi la ei kit de distributie, dar sa spui curea de distributie suna naspa sau ce?

Aia este o simpla curea, aia e tot, se poate verifica sa nu fie crapata, daca arata bine aia e tot.
Daca ar fi sa schimbi toate cat spune fabrica, ar trebuie deja sa schimbi masina de tot laughing
Eu am mers cu o masina 120 de mii de mile cu aceaiasi curea la distributie, am vandut masina si nu i-am schimbat nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate desface pentru verificare, la un mecanic mai experimentat.
Dai 50 de lei, dar afli daca e nasol, sau nu.
Din experienta mea, majoritatea curelelor originale arata ca noi la 70-80. 000km.

| Gligore2000 a răspuns:

Dupa ce reveniti de la Mare puteti sa treceti pe la un mecanic, care isi va freca bucuros mainile de un schimb de distributie.
Nu se inlocuieste doar cureaua cum abera un biciclist mai devreme mai are rola intinzatoare si in functie de alte criterii pompa de apa.
https://www.pieseautoarges.ro/......-pompa-apa

| ChiperiSimionas a răspuns:

Schimbul se face la 90 000 km. In plus as schimba sigurantele de la furtunurile de intercooler. Se tocesc si te lasa cand iti e lumea mai draga.

Arata ceva in genul: https://anunturi-piese.ro/......el-movano/