| Alphacrow21 a întrebat:

Am un MTB cu 7 viteze pe spate, am un proiect si as vrea sa schimb butucul cu vitezele intr-un singur pinion...este posibil sa fac asa ceva? Daca da cum?

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Ca sa schimbi butucul trebuie sa dai jos spițele. Este complicat sa le pui înapoi și mai ales sa centrezi roata. Cel mai bine schimbi doar pinioanele, dar îți trebuie o cheie speciala. Dai jos roata, cu cheia desfaci piulita care ține pinioanele (este cu niște gauri) și dai jos pinioanele de care nu ai nevoie. Pui o bucsa de grosimea pinioanelor date jos, după care strângi piulita înapoi. Dacă vrei sa renunti și la schimbătorul de viteze, trebuie sa scurtezi și lanțul. Succes!

1 răspuns:
| danbnz a răspuns:

Pe scurt: trebuie sa schimbi butucul.
Intra pe forumul asta si te lamuresti mai bine:
https://www.freerider.ro/forum-biciclete