| Kely2820 a întrebat:

Sall TPU, ma invata sa pe mine cineva cum pun lantul pe un pinion cum schimb vitezele corect in asa fel incat sa nu se rupa lantul.

1 răspuns:
| aADI a răspuns:

La motocicletă? Lantul trebuie să nu fie intins, să fie dat cu spray, pus pe pinione pe urmă să fie strâns / fixat, și probat pe loc fără să fie in rulare. Vitezele se schimbă fără bruscare și calm, 1 N 2 3 4 5 6 ( la motocicletă) deci una in jos, una in sus e neutru, mai sus 2, mai sus 3 etc. E ușor. Cu lanțul trebuie avut grijă să fie strâns suficient, dar nici foarte strâns, uită-te pe ytb mai bine și vezi.