| idontknow222 a întrebat:

Salut, am un Opel astra g 2004 si nu am firele pentru casetofon de alimentare de când am mașina, am pus casetofonul pe direct la baterie cu o siguranță de 10A, tot este izolat și asigurat. E sigur un astfel de circuit? Boxele nu sunt puternice, țin să menționez, și nu îl folosesc mai mult de 2 ore pe zi.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Siguranta este prea mare. De cel mult 4A este suficient pentru o putere de iesire 2x6W efectiv.
Totusi, o mufa intermediara ar fi binevenita, sa poti dezlega si demonta usor aparatul.

| idontknow222 explică (pentru Bula):

Am 4 difuzoare, cele originale ale mașinii, tot de maxim 4A trebuie?

| Bula a răspuns (pentru idontknow222):

Nu conteaza numarul si puterea difuzoarelor.
Conteaza doar puterea electrica consumata.
12V x 4A = 48W putere consumata, iar din acesta - daca ai randament de 50%, atunci ai 24W putere sonora, ceea ce te poate surzii in masina, cu geamurile inchise.

| idontknow222 explică (pentru Bula):

Mie mi s-a spus a nu conteaza amperajul sigurantei, esti sigur ca trebuie una de 4? Mie mi se incazeste radiatorul casetofonului cam la 45 de grade, dar cica e normal, tu ce spui?

| Bula a răspuns (pentru idontknow222):

Da, este normal.
Citeste pe eticheta aparatului (sau in manualul lui) ce amperaj ia si/sau ce putere electrica consuma.
Siguranta normala trebuie sa fie cca. 1.3 ori mai mare, dar nu mai mult de 1.5 ori decat curentul maxim, altfel se poate arde cablajul in loc de siguranta.

| idontknow222 explică (pentru Bula):

Am un JVC KD-X152, nu știu cât trage, îmi poți recomanda ce siguranta sa folosesc pentru el te rog? Scuze de deranj și mersi pentru ajutor

| Bula a răspuns (pentru idontknow222):

Bine ca ai trimis, in final, si modelul.
Am dat o cautare rapida si i-am si gasit manualul:
http://www33.jvckenwood.com/pdfs/B5A-2128-00.pdf
Descarca-l si vei avea TOATE specificatiile si instructiunile de instalare /folosire (engleza).

La specificatii scrie: curentul maxim absorbit: 10A
Se pare ca, are putere mai mare de iesire si ii trebuie si 4 difuzoare pe masura (de cel putin 100W fiecare! )

Ca urmare, lasa siguranta de 10A, pe care ai montat-o. Firele de alimentare insa trebuie sa fie de sectiune minima de 2. 5mm2 (sau mai groase), dublu izolate, sa nu se incalzeasca si sa n-ai scadere de tensiune /putere!

7 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Eficienta unui sistem audio in clasa AB este de 50%.
10A x12v=120W
deci 60w putere audio.
4x15 adica.
10A este perfect ca siguranta.