| mihay3551 a întrebat:

Am un opel astra g din 2001 1.8 16v 125cp la rece porneste la sfert dar la cald nu vrea la prima cheie.Sa fie bobina de inductie?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bobina de inductie, senzorii de temperatura din motor, sau clapeta de aer decalibrata/plina de calamina.
Cand zic de senzori, merg pe ideea ca daca un senzor e 'dus', baga o temperatura eronata in calculator, de obicei temperatura de inghet, iar motorul activeaza socul (inchide aerul). Iar motoarele incinse au nevoie de mult aer, ca sa porneasca.
Dar prima data as verifica bobina de inductie si as inlocui fisele, daca e cazul, pentru ca scanteia este mai slaba cu motorul cald, mai ales cand ai bobina de inductie batrana.
In ultima instanta, poate fi si senzorul de turatie de la volanta.
Verifici filtrul de aer si puterea pompei de benzina (presiunea in rampa), de asemenea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Senzorii de temperatura din motor ar putea sa fie

Răspuns utilizator avertizat
| mihay3551 explică:

Am rezolvat bujiile au fost

| Balan33 a răspuns:

Da posibil sa fie de la bobina de inductie dar poate fi si de la senzorul care citeste cheia se poate intampla si asta