| kid47 a întrebat:

Salut, am un Opel Astra h 1.6 benzina twinport și aș avea o intrebare.
Merge să-i bag o mufa usb in bord pentru stick sa pot asculta muzica? M-am saturat sa stau cu modulator la bricheta, se aude gâjâit, câteodată sare mai ales pe drum de țară... Deci vreau sa-mi bag o mufa usb, se poate? A mai incercat cineva?

12 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Logic ca la orice masina se poate.
Faptul ca se aude un gajait depinde si de modulator. Daca ai un modulator de 20 de lei, nu stiu ce asteptari sa ai.
Cumpara unul de peste 100 de lei, ai sa vezi diferenta.
Se poate monta si navigatie si orice. Ceea ce vrei tu se cheama auxiliar si ar fi bine sa te duci la un electrician auto sa iti monteze, deoarece nu e chiar asa usor si s-ar putea sa strici cate ceva pe acolo.
Ma rog, principiu e usor. Ideea este ca trebuie sa il legi de media player sa iti recunoasca stickul. Asta se face cu o diagnoza daca media playerul este original si daca suporta. Daca nu, trebuie facuta o improvizatie s-au schimbat media playerul.
Un prieten si-a luat navigatie completa pentru opel astra h de pe aliexpress. A dat undeva la 250 de euro. Are GPS, camera pe spate, auxiliar (poate sa dea de pe stick muzica sau de pe bluetooth sau de pe net happy ).
Depinde si de bugetul tau.
Succes!

| NLS a răspuns:

Sau poti face ca mine.
Iti iei un radio nou nout (sau de pe olx, dar vezi sa nu fie forjat sau furat) cu suport pentru stick si jack 3.5.
In felul asta poti conecta si telefonul si redai piesele de pe el prin boxele masinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iei iei un radio nou care suport si usb

| kid47 explică (pentru Evolution):

Cu modulator nu mai stau, e chiar langa schimbător și mă incomodează, câteodată când bag in a 5 a dau peste el și sare... Mulțumesc pentru răspuns, zilele astea o sa sun pe un om pe care îl știu foarte bun meseriaș. Sper sa fac ceva, mă tentează și navigație dar noi sunt cam scumpe, am ceva bani pusi deoparte dar nu sunt inca decis. Sa vad ce rezolv cu omul ăla și o sa revin cu reply.
Mulțumesc pentru răspuns.

| kid47 explică (pentru suntserios):

La Opel nu e chiar așa, e diferit bordul fata de celelalte mașini.

| kid47 explică (pentru NLS):

Tu ce mașina ai? La Opel astra h eu unul n am văzut sa cumperi alt radio, poate navigație.

| kid47 explică (pentru Evolution):

Și am uitat, îmi poți recomanda un usb de pe eMag sau alte site.uri?

| NLS a răspuns (pentru kid47):

Acum am vazut.
La H nu merge.
Eu am Astra G.
Atunci singura solutie "ieftina" ramane sa mergi la un electrician sa iti lege fir pentru USB.
Un coleg a procedat asa pentru un Audi A3, si o colega pe un Mini Cooper.

| Evolution a răspuns (pentru kid47):

Nu stiu ce sa iti recomand pentru ca nu stiu ce conectica ai tu in spate. Nici nu stiu daca poti pune usb ca si auxiliar. Mai degraba am vazut improvizatii cu un jack. sa iti iasa un jack din torpedou si il pui in telefon.
Dar toate astea se cheama improvizatii... mai degraba sfatul meu este sa iti iei o navigatie. Acolo ai de toate. Poti da prin usb, prin net, prin bluetooth, prin orice.
Eu asa l-am sfatuit si pe prietenul meu si crede-ma, e mare diferenta. + mai creste si valoarea masinii.
Pentru 250 de euro (gasesti si mai ieftin daca cauti, am vazut si la 200 de euro), eu zic ca merita. Ma rog... depinde de buget.
Eu de exemplu eu am un peugeot 207 sw din 2011 este masina. Nu e chiar asa veche. Am dat 6.000 de euro pe ea din Germania (avea 98.000), aproape full. Nu avea navigatie. I-am cumparat o navigatie (am dat 400 de euro, dar fiind masina mai noua, costa si mai mult ) cu tot cu camera pe spate, navigatia se leaga de canbusul masinii (pot vedea consumul, citeste martorii s-a.m.d) si s-a meritat din orice punct de vedere.
Nu vorbim de sisteme de navigatii originale, vorbesc de cele aftermarket. Se merita mai mult un sistem de navigatie after-market. Deoarece fiind cu Android, poti pune orice aplicatie de pe telefon. Este mult mai ieftin si nu trebuie sa stai mereu prin reprezentante sa ii updatezi softul sau sa ii activezi nu stiu ce functie... la astea, sunt deja activate toate.

| kid47 explică (pentru Evolution):

Știu ce zici, chiar m-am uitat la navigații pentru Opel Astra h dar sunt cam scumpe. Mie nu.mi place sa-mi iau second-hand dar sa vad ce zice omul ăla și în funcție de ce zice el mă decid. Nu. mibplace sa stau cu modulator...
Mulțumesc pentru răspunsuri.

| Evolution a răspuns (pentru kid47):

Boss, trebuie sa te uiti pe site-uri din'afara. Adica aliexpress sau ebay sau amazon.
Nu trebuie sa te uiti pe site-urile de la noi din Romania, astia umfla pretul undeva dublu sau triplu sau chiar mai mult.
Eu am luat mp3-uri cu 1 euro (4 lei am dat) si aici se vand cu 20 de lei fix acelasi model.

| kid47 explică (pentru Evolution):

Bine că mi ai zis, chiar nu am intrat niciodată pe site. urile astea. Mâine primul lucru asta am sa fac, mersi încă o dată.happy