| WayhaughtK a întrebat:

Cum pot schimba coloarea meniului de pe bord la Opel Astra H? Pot asculta muzica de pe stick sau CD? Merita second-hand?
Ce parere aveti despre aceasta masina?

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Majoritatea Astrelor H au ecran (mic sau mare) galben, cu scris negru. Nu poti schimba decat iluminarea, daca gasesti un electronist suficient de 'bagacios', si bineinteles, daca constructia ecranului permite inlocuirea led-urilor. Mai sunt si cateva cu navigatie colo, la alea nu stiu daca poti seta fonduri diferite.
Muzica de pe stick nu prea poti asculta la playerele originale, insa poti face CD-uri cu muzica in format mp3, si ajungi usor la ea, poti cauta prin muzica.
Mie imi plac H-urile astea, insa nu sunt tocmai potrivite pentru o familie, de exemplu. Confortul e slabut. Sunt masini tineresti, bune pentru naveta sau condus de placere. Au o tinuta de drum foarte buna, daca iti cumperi una puternica (de exemplu versiunea diesel sport de 150cp), te vei simti 'zeu', e o masina foarte agresiva.

| WayhaughtK explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Masina este doar pentru mine si in curand fac 18 ani. Si am inceput sa imi caut o masina pe masura, iar mie imi plac germanele in special Opel. Din cate vad este o masina foarte buna la bani putini. Alte masini din aceeasi clasa ca si Astra parca sunt mai slabute, dar si mai scumpe la piese. Mie Opel Astra mi se pare chair OK.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru WayhaughtK):

Concurentii Astrei H ar fi:
-Golf V - mult mai slab, motoare naspa, tehnologie inferioare
-Focus II - motorizari cam sensibile, probleme cu rugina
-Renault Megane - asta imi place mai mult ca Astra
-Kia C'eed - imi place la fel de mult ca Astra
Gandeste-te in ce regim vei circula, ca sa te orientezi mai bine. Un CDTI nu prea ar fi pentru drumuri scurte, cu exceptia lui 1.3 CDTI. In rest, 1.6 benzina e mai ok pentru naveta, de exemplu. Daca faci distante mai lungi, in zone libere sau in afara localitatii, 1.7 sau 1.9 CDTI sunt potrivite.
Cu piesele ai dreptate, Opel are preturile foarte mici, multe piese sunt originale GM, iar la tehnologie si performante, se tine foarte bine.

| WayhaughtK explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Voi circula mai mult prin oras, iar in afara mai rar. Iar in oras nu cred ca voi merge cate 3-4 ore pe zi. Inca nu stiu cat de mult voi fi nevoit sa plec cu masina de acasa. Dar stiu sigur ca voi merge cu masina la serviciu si la cumparaturi, in rest nu stiu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru WayhaughtK):

Atunci ala 1.6 benzina (Twinport) e ideal. O sa consume mai multisor, dar recuperezi diferenta aia din intretinere. Plus ca iarna, de exemplu, ai emotii la fiecare pornire la rece a unui diesel. La unul pe benzina, dai cheie si ai plecat.
La CDTI, daca ai mai pus si motorina mai proasta (n-ai de unde sti ce e la pompa), poti sa-ti infunzi injectoarele imediat, si costa ceva reparatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si tu tot dupa nemtoaice te uiti, Turbina? Gata, cu unguroaicele?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ca sunt nebun dupa frantuzoaice, dar trebuie sa ma multumesc cu ce am...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Je suis ravisante!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, dar garantie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu ai primit mostra? Editam una, daca-i musai!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu am primit. Poti sa mai trimiti o data happy

| MihaiKJL a răspuns:

Eu am opel zafira si iti spun ca acea culoare nu se poate schimba. Muzica doar de pe CD iar acesta sa fie de tip audio. Poti sa folosesti stick doar daca iti cumperi un modulator FM. Daca iti place masina merita orice masina iti place merita, important e sa fii tu multumit. Sa fii foarte atent sa nu aiba probleme "scunse" poti sa mergi la un test inainte la orice serice. Succes!