| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Salut, am un opel vectra c 1.9 cdti 120 cp din 2005 și nu știu ce ulei sa îi bag. Ce ulei este mai bun pe opel?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am ala de 150cp si bag momentan Ravenol HLS, 5W30 si aprobare Dexos2, cum se cere (GM LL 025). Nu fumega, nu se consuma, nu face depuneri in EGR si admisie.
Ocoleste uleiul "original" GM, ala face motorul sa sune ca un tractor si infunda urgent EGR-ul. Dupa 6000km merge greoi motorul, il cam omoara. Ravenol duce peste 10. 000km, nu se 'strica' la fel de repede.
Alta varianta ok ar fi Motul Specific 5w30 Dexos2.
Sau Mobil 3000, tot 5W30 si Dexos 2.
Daca ai DPF, trebuie sa ramai pe 5W30. Daca nu ai DPF, poti pune si 5W40, dar din testele mele, motoarele diesel se simt mai bine cu 5W30 decat cu 5W40. Uleiul mai fluid le face mai bine.
Apropo de DPF, cu GM 5W30 mi se regenera DPF-ul la maxim 800km si scotea mult fum in regenerari. Cu Ravenol se regenereaza undeva peste 1000km, si nu scoate fum.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Bagi orice ulei, conteaza sa aiba specificatiile masinii tale, apoi sa schimbi cand spune fabricantu acelui ulei.
Ce ulei este mai bun pentru Opel tot ala este mai bun si pentru alte masini.
Mai bun ar fi ulei sintetic, cel mai scump laughing schimbi mai rar stiu si eu la 9-10 mii de km odata.
Sau poti folosi uleiuri de alta natura, dar schimbi mai des, cit zice fabricantu acelui ulei.
Scrie pe bidoane in general citi km poti merge.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Motorul respectiv e de origine fiat si e folosit si pe alte marci gen alfa romeo, suzuki sx4, etc.
Nu am auzit sa fie un motor nu stiu cat de pretentios la ulei deci orice firma e ok dupa mine atata timp cat motorul il accepta.
Cel mai simplu intra pe un configurator de ulei online si iti da acolo exact. Din ce am vazut pe net lumea recomanda Motul, Ravenol si liqui moly indiferent de marca de masina.
https://www.liqui-moly.com/......guide.html
https://www.motul.com/......1d635e7f50
https://oilguide.ravenol.de/? lang=en&selectedType=7c9720268266c6521a9bcf1d635e7f50
Am facut eu configurariile pentru masina ta. In general vad ca cel mai des apar uleiurile 5w-30. Masinile cu DPF din perioada aia cam aia folosesc sau 5w-40 ( eu am castrol 5w-40 pentru passatu meu 1.9 TDI cu DPF). Din ce am gasit mai sus cred ca as merge pe un MOTUL SPECIFIC DEXOS2 5W-30.

| NisipLaMare a răspuns:

Ridici capota si ar trebui sa fie o hartie de la ultima revizie.Acolo scrie

| سشغع_ظشیشب_1994 explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!