| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Salut, îmi puteți spune și mie va rog unde se afla ulei de servodirectie la Opel vectra c 1.9 tdci 2005? Am cautat peste tot si nu am găsit. Dacă știți sau aveți vreun tutorial, habar nu am. Mi s-a aprins becul de la servo și vreau sa completez, dar nu știu unde se afla!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

CDTI*
A mea e 2005, acelasi motor, si are pompa in spatele motorului, pe caseta de directie. Vezi acolo un rezervor alb (murdar), cu capac deasupra. Ajungi usor la el. Daca nu ai schimbat niciodata lichidul, schimba-l cu Ravenol SSF, altfel vei schimba caseta cu totul, in scurt timp.
Modelele un pic mai vechi, cu motor euro 3 (2.0 dti, 2. 2dti si parca 3.0 cdti) au pompa in botul masinii, dreapta fata, parca sub bara.

| ????_?????_1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, am găsit. Mulțumesc frumos

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-l la service să nu cumvă să torni in bidonul de la ștergătoarele de parbriz.

| ????_?????_1994 explică (pentru sierra1):

happy da happy am reușit sa gasesc

| Adrian5575 a răspuns:

In spatele motorului, deasupra casetei de directie.