| IonutSony a întrebat:

Am întrat de curând în posesia unei mașini cu transmie automata și am o nelămurire.Cand parchez la bloc nu în panta opresc masina complet cu piciorul pe frână, pun masina în P.Intrebare mea este. Dupa ce pun cutia în Park este obligatoriu sa trag și frână de mana chiar dacă nu este în panta? Multumesc. Funda

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu nu o trag niciodata, cu atat mai putin daca nu e in panta.
Daca e si pe P, si nici panta nu e, masina aia nu se va misca de la sine, sa o rogi.
Daca vin 4-5 nebuni beti si ti-o intorc cu rotile in sus (cum mi-a fost dat sa vad odata cu un Polo), e alta poveste.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Frâna de mână ajută să nu distrugi transmisia în caz că mașina e mișcată din loc. E decizia ta dacă o folosești sau nu, dar e totuși de preferat s-o tragi.

| Whitesnake99 a răspuns:

La orice manual de cutie automata scrie (sau ar trebui sa scrie) ca intai se actioneaza frana de mana/urgenta/stationare care blocheaza rotile din spate si mai apoi se trece cutia in modul P care actioneaza o piedica inauntrul cutiei. Daca masina e si jumatate de grad inclinata si pui cutia in P, toata greutatea masinii va fi preluata de piedica aia si implicit de cutie.